Predsjednik parlamenta Aleksa Bečić je, nakon sastanka sa parlamentarnom većinom, kazao da su svjedočili konstruktivnoj atmosferi, te da su svi spremni da idu ka rješenju.
– Imamo pozitivan korak naprijed kada je u pitanju redovan rad parlamenta. Kod svih je vlada želja da se parlament vrati funkcionisanju u punom kapacitetu. Dogovorili smo da taj proces ide fazno i da u naredna dva mjeseca održimo dvije sjednice – dodao je on.
Kako je istakao, prva će biti zakazana za 12. novembar, a druga u decembru.
– Predmet rada prve sjednice, u skladu sa minimumom saglasja, je predlog zakona o dopuni Zakona o lokalnoj samoupravi kojim se omogućava objedinjavanje lokalnih izbora ove i naredne godine za maj naredne godine. Za to postoje sve formalno pravne pretpostavke. Predlog tog zakona će omogućiti da se izbori na Cetinju, u Mojkovcu, Petnjici, Ulcinju i Podgorici objedinje i svi zajedno budu održani krajem naredne godine – rekao je on nakon sastanka.
Bečić je naglasio da, imajući u vidu, problematiku sporta i dopinga i odnos našeg resornog ministarstva prema tome, potrudiće se da stvore formalno pravne pretpostavke da razmatraju i izmjene i dopune Zakona o sportu.
– U predlogu dnevnog reda naći će se i pet tačaka koje će se baviti imunitetskim pitanjima koje smo dobili od Administrativnog odbora, a u dijelu da se skine ili ne skine imunitet određenim poslanicima. Ima i tačaka dnevnog reda o kojima predsjednik Skupštine ne odlučuje. To su tri interpelacije, Predlog za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsjednik Crne Gore prekršio Ustav, predlog koji je podnijela opozicija, i tačka Izbori i imenovanja i razrješenja – naveo je on.
Bečić je rekao da će se u okviru tačke Izbori i imenovanja i razrješenja naći i pitanja iz kadrovske problematike, za koja su prethodno i matični odbori utvrdili predloge.
– Za sada imamo jedan predlog Administrativnog odbora za promjenu jednog člana DIK-a, tj. utvrđivanje te promjene.
Sastanak kod predsjednika Skupštine i parlamentarne većine počeo je danas u 14 sati.
Sastanak je zakazan kako bi vladajuća većina postigla dogovor oko nastavka rada Plenuma i donošenja strateški važnih zakona i odluka, koji su najavljivani i obećani građanima u cilju boljeg i kvalitetnijeg života.
S obzirom na činjenicu da crnogorski parlament u prethodnih skoro pet mjeseci nije zasjedao, da je njegov rad najprije bojkotovala najveća opoziciona partija DPS, pa potom i najbrojnija partija vlasti Demokratski front (DF), i da skoro 70 zakona čeka na razmatranje, odnosno usvajanje, iz DF-a su prije dva dana najavili povratak u parlament i glasanje zakona koji su u interesu građana.
Pročitajte još