Predsednik Apelacionog suda u Beogradu odbacio je zahtjev za izuzeće četvoro članova veća tog suda, koji treba da razmatraju žalbe na presudu Specijalnog suda u Beogradu kojom su Darko Šarić i ostali optuženi osuđeni za pranje novca, pa je ročište počelo čitanjem presude napisane na oko 1000 stranica, piše Kurir.rs.
Prethodno, sudija Milimir Lukić, čije je izuzeće zbog sumnje u pristrasnost tražio i sam Šarić, saopštio je odluku Apelacionog suda da se zahtjev za izuzeće odbije, branicima i okrivljenom.
U rešenju u koje je Kurir.rs imao uvid navodi se da se zahtjev za izuzeće Lukića, Bojane Paunović, Sretka Jankovića i Vesne Petrović odbija kao neosnovan. Međutim, interesantno je da se u ovom rešenju navodi i da je u izjašnjenju povodom zahtjeva za izuzeće i sam sudija Milimir Lukić naveo da smatra da postoji razlog za njegovo izuzeće kao predsjednika veća.
– U pisanoj izjavi datoj povodom zahtjeva za njegovo izuzeće, sudija Milimir Lukić naveo je da smatra da stoje razlozi za njegovo izuzeće od postupanaj u predmetu jer je obrazlažući postojanje opravdane sumnje u rešenjima za produženje pritvora okrivljenom Darku Šariću izrazio visok stepen jasnoće u pogledu njegove krivice, ali i cijele organizovane kriminalne grupe, pa smatra da stoje razlozi koji se tiču pretho forimranog predubeđenja u odnosu na njega – navodi se u rešenju.
Podsjetimo, Darko Šarić i njegovi branioci izuzeće su jer je četvoro članova vijeća, među kojima je i Lukić odlučivalo u drugostepenom postupku, za šverc kokaina i u toj presudi, koju je ukinuo Vrhovni kasacioni sud, naveli da je Darko Šarić izvršio krivično djelo radi sticanja nezakonite novčane koristi i da je „prljav novac kriminalna grupa koju je formirao ubacivala u legalne tokove kako bi prikrila nezakonito sticanje“.
– Pokazali su pristrasnost. Formirano je predubjeđenje koje onemogućava sudskom vijeću da sagleda sva bitna pitanja u ovom postupku – obrazložio je advokat Danilo Šarić.
Darko Šarić je, kako je Kurir pisao, zatražio je izuzeće samo predsjednika vijeća, sudije Milimira Lukića.
– Ja tražim izuzeće samo vas zbog komentarisanja postupka. Direktno ste pominjali moje ime i prezime, komentarisali ste presudu za pranje novca, iako niste znali da ćete dobiti ovaj predmet. Po mom mišljenju, vi ste već presudili. Komentarisali ste i odluku Vrhovnog kasacionog suda, razgovarao sam sa advokatima koji su bili sudije, kažu da je to nečuveno. Smatram da ste pristrasni i da imate lični odnos prema meni, zašto, ne znam – rekao je Pljevljak.
Related