Човјек без трунке достојанства, елементарног васпитања и непоштовања хијерархијског поретка и норми прописаних законом, дозволи себи недозвољено, својим брљотинама превазилази границе пристојног и нормалног бивствовања, с подлом намјером – оклеветати, осакатити, подривати и деградирати бољег од себе.
Илустрацију неваспитања, непоштовања, површности, вандализма, бруке и срамоте, једне установе културе, па и града Пљеваља имали сте прилику да гледате мјесецима уназад. Иако, проблеми у Библиотеци нису од јуче, још мање од мог доласка на мјесто директорице, већ трају деценијама уназад. Међутим, као и у свему, и у малициозним ангажманима појединаца, издоминира иновативнија идеја, поткрепљена подмуклошћу и цинизмом какав обично не очекујемо од вјерујућих људи. Вјера је за такве шибицарење, привидна маска и прање нечега што се не може опрати.
Искрен припадник и љубитељ професије не служи се измишљотинама и бесмислицама, већ продуктом свога рада, функцијом професионалног и културног напретка, а никако хушкањем и јефтиним профитерством.
Интелектуални учинак „стручњака“ своди се на инсинуације којештарије, непоштовање интерних аката установе, конзумацију алкохола, као и спавање на радном мјесту, самовољног одласка на годишњи одмор, уклањање државне заставе из Читаонице и њено изненадно појављивање након реаговања директорице, физички насртај на колеге и директорицу, напуштање радног мјеста без одобрења директорице, односно бјежање са посла, вишечасовне приватне посјете запосленима од стране колеге који је мјесецима спријечен да ради, тј. користи боловање, опструисање сједница Савјета, одбијање радних налога, као и цијепање истих, јер сматрају да се они све питају и да је директорица само марионета која ће да игра како они свирају, а свирка би била милозвучна за оне, који су научили да читав свој радни вијек проводе на државним јаслама, уз све бенефите овога ангажмана: висока стабилна и редовна примања, очекивања да буду максимално испоштовани и награђени, али за шта? За нерад и немар који плаћају грађани Пљеваља!
Замађијано срљање конзумериста беспосличарења и сплеткарења, кулминира из дана у дан „мудролијама“ које превазилазе границе здравог и нормалног, јер беспосленог човјека ђаво запосли.
Оно у чему је очигледна доминација едукатора, јесте инструисано токсиколошко медијско надметање, гдје тријумфују клеветања и пласирање неистина са лажних профила.
Непоштовање ауторитета, дискредитација руководиоца и гостујућих књижевника, примарни је задатак господе, која се буне због увођења елементарне радне дисциплине, коју исти доживљавају као мобинг.
Да ли под мобингом подразумјевају редовно обавјештавање читалачке публике о новим насловима? Писање препорука за читање књига потребних за сајт Библиотеке? Да ли је мобинг обрађивање библиотечке грађе у COBISS-u? Или предавања о Марку Миљанову и Меши Селимовићу које су библиотекарке из себи знаног разлога одбиле да одрже? Да ли је мобинг пет радних налога на годишњем нивоу? Да ли је мобинг или кршење радне дисциплине учлањење корисника који је у радном односу, по цијени чланарине за пензионере. Вјероватно је и тражени списак дезидерата на Дјечијем одјељењу мобинг? Да ли је мобинг или кршење радне дисциплине самовољно дијељење библиотечке грађе суграђанима који нису чланови Библиотеке. Да ли је мобинг или кршење радне дисциплине омогућавање корисницима изношење стручне литературе из Читаонице, као и фонд легата Завичајног одјељења и енциклопедијска издања из Дјечијег одјељења, који се користе искључиво у просторијама Библиотеке.
Под мобингом подразумјевају планирање, организацију и вођење књижевних вечери, сматрајући то као атаком на њихове интелектуалне могућности, али и нарушавање личног и професионалног интегритета. Очигледно ниједан књижевник није по вољи, књижевна дјела промовисана у Црној Гори и региону не заслужују њихову пажњу. Наши гости не заслужују да их запослени поздраве, да исти присуствују књижевној вечери еминентних књижевника, наши гости заслужују да остану закључани у мрклом мраку.
О каквој стручности је ријеч, када и након вишедеценијског рада у Библиотеци, иза себе немају објављену публикацију, којом би представили свој дугогодишњи рад и Библиотеку на X Јубиларном округлом столу завичајних одјељења у Пријепољу, на који је и наша Библиотека позвана да узме учешће.
Праћење издавачке продукције није посао руководиоца, него управо лица који су потписници саопштења, исти су у обавези да раде списак дезидерата, тј. књига за које су корисници заинтересовани, тај списак су дужни да континуирано достављају директору који благовремено наручује публикације које су доступне.
Контролисањем и будним мотрењем сваког корака директорице, тумачење закона по неким својим аршинима, јер директорица нема легитиметет када изда радни налог, али када потписује плату, тада, они који одбијају и цијепају радни налог, заузимају прве редове у банци, како би подигли лични доходак, који је потписала директорица којој не признају легитимитет. Честе посјете Основном државном тужилаштву, подношење неоснованих кривичних пријава, константно кршење радне дисциплине, заправо је презентовање и проширивање депоније личних карактерних особина и кардиналних грешака, које резултирају дисциплинским поступцима и условним престанком радног односа!
Pročitajte još