Prije 10 godina, ili tačnije 2008. godine, tadašnji ministar turizma i održivog razvoja Predrag Nenezić saopštio je da je urađen projekat rekultivacije deponije jalovine rude olova i cinka u pljevaljskom naselju Gradac. Od obećanog posla nije bilo ništa i, kako saznajemo, projekat se tek radi. Iz Ministarstva održivog razvoja i turizma saopštili su da će projekat biti urađen u ovoj godini, a rekultivacija deponije počeće naredne godine. Preciziraju da će sve biti završeno do maja 2020. godine. U ministarstvu tvrde da će glavni projekat uraditi „JV NIK KOM” iz Nikšića, te da je u toku sprovođenje detaljnih geoloških i geotehničkih istraživanja.
- Projektant je u obavezi da do marta naredne godine isporuči projekat remedijacije i tendersku dokumentaciju koja će biti osnov za objavljivanje Međunarodnog tendera za izbor izvođača radova. Shodno navedenom, cjelokupan proces izbora izvođača trajaće do kraja maja naredne godine, kada se očekuje početak radova na remidijaciji, dok je završetak radova planiran za kraj maja 2020. godine – saopštili su iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Jalovište u naselju Gradac nastalo je u periodu od 1954. do 2004. godine. U tom periodu Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena”, sa prekidima u radu, u Gradcu je odlagao jalovinu rude iz obližnjeg flotacionog sistema. Jalovište pokriva površinu od oko 15 hektara, a na istom je odloženo preko tri miliona tona jalovine.
Deponija u Gradcu se nalazi praktično u samom naselju i na obali rijeke Ćehotine, tako da stvara velike probleme mještanima, posebno u sušnim danima, ali i rijeci Ćehotini, jer se otpadne vode slivaju direktno u rijeku. Deponija se nalazi na prostoru između rijeke Ćehotine i Osnovne škole „Radoje Kontić”. Kada su sušni dani i kada duvaju jaki vjetrovi, školski objekat se od prašine uopšte ne vidi.
U čitavoj priči je zanimljivo da je novac za rekultivaciju deponije obezbijeđen iz kredita Svjetske banke, čiji je iznos 50 miliona eura, a dodjeljen je još 2014. godine. Tada se govorilo da je za rekultivaciju ove deponije namijenjen iznos od pet miliona eura, a ostatak novca je predviđen za saniranje drugih ekoloških crnih tačaka na području opštine Pljevlja.
Predstavnici Mjesne zajednice Gradac kažu da u poslednjih deset godina, odnosno od obećane rekultivacije deponije nijesu primijetili bilo kakve aktivnosti po ovom pitanju.
- Već duži niz godina niko ništa ne obavještava lokalnu zajednicu o aktivnostima vezanim za sanaciju deponije – kažu predstavnici MZ Gradac i naglašavaju da je neophodno deponiju što prije sanirati.
Ostaje ipak nejasno zbog čega je nekadašnji ministar Predrag Nenezić obmanuo javnost kada je najavio rekultivaciju deponije za 2009. godinu. Postavlja se pitanje da li je u tom momentu smišljeno izvršena obmana građana, jer je Nenezić tvrdio da je sve spremno, samo treba raspisati javni poziv i izabrati izvođača radova.
Pročitajte još