Samardžić: Djeca na tretman kod logopeda jednom mjesečno, umjesto sedmično do pet puta

    4 meseca pre 226 pregleda Izvor: gradski.me

Foto: Pixabay –

Nedostatak logopeda predstavlja veliki problem, imajući u vidu činjenicu da raste broj djece kojoj je njihova pomoć potrebna, kaže logopedica Dina Samardžić za Gradsku RTV. Stoga, kako ističe, djeca u Crnoj Gori dobijaju nedovoljan broj tretmana koji im je potreban za postizanje optimalnih rezultata.

Intenzivan logopedski tretman podrazumijeva tri do pet termina nedjeljno, ali s obzirom na broj djece u Crnoj Gori koja imaju potrebu za tim tretmanima, nije moguće postići rezultate, upozoravaju logopedi.

„Veliki problem je opterećenost državnih ustanova u Crnoj Gori, tako da djeca, nažalost, dobijaju samo jedan tretman mjesečno, što je nedovoljno za postizanje optimalnih rezultata i onda su roditelji u poziciji da traže terapeute koji sprovode privatnu praksu, a ne mogu svi to da priušte iz finansijskih razloga. Ostaje im opcija odlaska u Beograd gdje Fondom imaju pokrivene časove, ali je veliki izazov za porodicu odlazak u drugi grad“, objašnjava Samardžić.

Samardžić kao jedno od rješenja vidi u prevenciji.

„Preveniranjem govorno-jezičkih poremećaja zapravo potrebu za uključivanjem u tretmane možemo smanjiti i ja se nadam da će se to i dogoditi. Možda ne bi bilo loše kao jedno od rješenja organizovati otvorene tribine ili edukacije gdje će se roditeljima dati savjet na koji način da djeci obezbijede optimalne preduslove za pravilan razvoj govora i jezika“,navodi logopedica.

Pored individualnog rada koji je primaran, kako ističe, grupni logopedski tretman je veoma koristan za djecu.

„To druženje sa vršnjacima, odrađivanje aktivnosti u grupi može da stimuliše govor, tako da bi bilo lijepo kada bi to zaživjelo pored individualnog rada koji je primaran“,kaže Samardžić.

Dodaje da je žvakanje hrane izuzetno važno za razvoj govora kod djece i pojašnjava koji su to najčešći razlozi zbog kojih se roditelji prvi put jave logopedu.

„Porodice se najčešće javljaju onda kada primijete da izostane pojava prve riječi koja se očekuje oko prvog rođendana. To je glavni problem zbog kojeg se javljaju i super je kada se jave odmah. U posljednje vrijeme se javljaju i zbog poremećaja u ishrani. Djeca neadekvatno žvaću zato što se čvrsta hrana ne uključuje na vrijeme, nego se ona pasira i onda to veliki niz drugih problema stvara“, naglašava Samardžić.

Samardžić apeluje na roditelje da na vrijeme potraže savjet logopeda, ukoliko primijete da postoji kašnjenje u razvoju govora kod djece, zato što upravo na taj način obezbjeđuju da se problem dijagnostifikuje na vrijeme i krene sa tretmanima. Ukoliko se roditelji jave na vrijeme, mogu u kućnim uslovima i mijenjanjem navika kod djece da prebrode problem, uz savjetodavnu podršku logopeda, zaključuje Samardžić.