Sajam poljoprivrednih proizvoda u Nikšiću, opština Pljevlja partner

    7 godina pre 89 pregleda

Četvrti po redu Novogodišnji sajam lokalnih proizvoda, koji ima regionani karakter, otvoren je u nikšićkom Sportskom centru i okupio je više od 180 izlagača iz Crne Gore. Na brojnim štandovima mogla se kupiti i probati raznovrsna hrana, proizvedena, kako izlagači tvrde, na domaći, tradicionalan i organski način.

Sajam, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, organizuju Opština Nikšić i IPC „Tehnopolis“, a ove godine partner im je Opština Pljevlja koja je imala svoj poseban štand na kojem su predstavili autentične proizvode pljevaljskog kraja. Poljoprivredna proizvodnja za Pljevlja, rekao je predsjednik te opštine Mirko Đačić, jedan je od najznačajnijih resursa.

– Imamo skoro hektar obradive površine po glavi stanovnika, u ovom trenutku imamo oko 11 hiljada registrovanih grla krupne i oko 35 hiljada grla sitne stoke. Pljevaljski proizvođači ot-preme za pet-šest mljekara u Crnoj Gori oko 2, 2 miliona litara mlijeka, ostalo ide u proizvodnju čuvenog pljevaljskog sira. Blizu pet tona pljevaljskog sira dnevno se proizvede i plasira na tržište – istakao je Đačić.

Štand Opštine Pljevlja obilovao je brojnim poljoprivrednim proizvodima, ali su predstavili i narodnu radinost tog kraja za šta se potrudila tamošnja NVO „Šarenica“. Pljevljaci su prezento-vali ono što je njihovo najbolje, mlječne proizvode a posebno odnedavno brendirani pljevaski sir. Milojka Kušljević, čija se porodica odavno bavi proizvodnjom bijelog mrsa, rekla je da od te proizvodnje i žive.

– Posjetiocima smo iz Pljevalja donijeli više vrsta mlječnih proizvoda od nekoliko pljevaljskih proizvođača okupljenih u našem udruženju. Bez obzira što je sve ovo što vidite tržištu odav-no poznato, sajmovi su prilika da se dodatno promovišemo, rekla je Kušljević.

Iz pljevljskog kraja stigla je i rakija, koju po tradicionalnoj recepturi proizvodi porodica Krvavac iz sela Trnovica, Gazdinstvo Ajanović predstavilo je proizvode od goveđeg mesa, a Željko Macanović brašno od raznih žitarica proizvedenih na tradicionalan način u selu Glibaći. Da Pljevljaci rade na povezivanju turizma i poljoprivrede dokaz su zajednički nastupi proizvođača i pljevaljske Turističke organizacije koja je za posjetioce pripremila flajere sa ponudom te opštine.