Foto: PV Informer-
Ministarstvo energetika i ja lično svakom projektu pristupamo na jedan jako odgovoran način. Izgradnje HE „Komarnica“ spada u domen prioritetnih projekata ove Vlade, već dugi niz godina, kazao je Admir Šahmanović, ministar energetike, rudarstva, nafte i gasa, prilikom današnje radne posjete Opštoj bolnici Nikšić.
– Načelo ekonomske održivosti, sigurnost snadbijevanja i zaštita životne sredine je nešto što budno prati ova Vlada. Razumijem zabrinutost dijela javnosti i nekih ekoloških organizacija, ali ne želim da se sve ovo pretvori u nekakvu hajku, da smo mi protiv svega – jer nama trebaju državni projekti. Treba struku pustititi da kaže svoje. Ako projekat HE „Komarnica“ ne zadovoljava standarde zaštite životne sredine, onda ga nećemo raditi, ali moramo naći balans između ekonomske održivosti i zaštiti životne sredine. Neke najrazvijenije zemlje Evrope uspijevaju da nađu model, kao što je to nedavno uradila Norveška, promijenivši zakon i omogućila izgradnju mini hidroelektrana u Nacionalnim parkovima – kazao je ministar Šahmanović, dodavši da mi nijesmo izolovana zemlja i treba da pratimo tehnološke i političke trendove.
– Mi nijesmo sistem koji sebe može priuštiti tu ekskluzivu. Na nivou Evropske unije potražnja električne energije se poveća na četiri procenta godišnje. Mi moramo tražiti alternativu za TE „Pljevlja“, koji je najstabilniji izvor električne energije u Crnoj Gori, koji pokriva oko 40 odsto potražnje. Mi morami iznalaziti neka rešenja. Solari i vjetroelektrane su u ekspanzij, a i tu imamo dosta problema oko rešavanja imovinsko-pravnih odnosa i zadovoljenja standarda zaštite životne sredine. To nijesu projekti koji mogu da zamijene termoelektranu, jer nama treba stabilan izvor energije, a to može biti hidropotencijal ili LNG energija (tečni gas) – kazao je ministar Šahmanović, pojasnivši da se ovakve stvari ne mogu riješiti na tribinama i ulicama, već u institucijama sistema. Treba dati šansu projektima
– Agencija za zaštitu životne sredine je ta koja treba da kaže završnu riječ, je li određeni projekat štetan po životnu sredinu ili nije. Ovim putem pozivam ekologe i svu zainteresovanu javnost, da su vrata našeg ministarstva širom otvorena. Dođite da zajedno radimo, kako bi našli neki model koji bi predstavljao neki balans između zaštite životne sredine i ekonomskog razvoja – poručio je ministar Admir Šahmanović.
You must be logged in to post a comment.