SAD će štititi bezbjednost saveznika kad Moskva pokuša da ih ugrozi

    5 godina pre 604 pregleda Izvor: pobjeda.me

Američki podsekretar za političke poslove Dejvid Hejl na svjedočenju o „Budućnosti američke politike prema Rusiji“ pred spoljno- političkim odborom Senata kazao je da prijetnja od Rusije nije samo spoljna ili vojna. 

Moskva, tvrdi Hejl, koristi digitalne tehnologije kako bi ciljala „Ameriku i njene demokratske saveznike iznutra“.

Potkopavanje institucija

– Ove akcije uključuju miješanje u izbore i složene operacije uticaja sa snažnim resursima – u režiji najviših nivoa ruske vlade – u samom srcu zapadnog svijeta. Rusija ne vrši diskriminaciju po političkoj ideologiji ili stranačkoj liniji. Njihov cilj je potkopati demokratske institucije, praveći podjele u demokratskim i pluralističkim društvima – rekao je Hejl.

Američki diplomata kazao je da NATO osniva dvije nove komande – jednu u SAD, fokusiranu na obezbjeđivanje kritičnih prekookeanskih morskih linija komunikacije, a drugu u Njemačkoj kako bi poboljšao logističku podršku.

– Ove NATO komande će stvoriti timove za podršku kako bi se naši saveznici suočili sa novim i razvijajućim ruskim prijetnjama poput sajber napada. Takođe će pokrenuti velike, višegodišnje inicijative za jačanje mobilnosti, spremnosti i sposobnosti Alijanse – navodi Hejl. Savez je, tvrdi, ojačan i dodatnim NATO članicama koje se bore sa ruskim uticajem, među kojima je Crna Gora.

– NATO savez je takođe ojačan uključivanjem dodatnih članica. Crna Gora je u junu 2017. godine pristupila NATO-u. Zahvaljujući radu ovog Odbora i cijelog Senata, Sjeverna Makedonija je na putu da postane najnovija članica NATO-a nakon što preostala država članica NATO-a odobri sporazum, kao što je Senat uradio u oktobru – dodao je Hejl.

Prijetnje

Razumijevanje ruskih prijetnji, navodi američki diplomata, od suštinskog je značaja za razvoj dugoročnog odgovora na njih.

– Stejt department blisko sarađuje sa međuresornim kolegama i našim saveznicima u borbi protiv ruskih operacija uticaja, kako u zemlji, tako i van nje. Obezbijedili smo značajnu inostranu pomoć u Evropi i Evroaziji kako bismo izgradili otpornost i povećali pritisak na ruski maligni uticaj u skladu sa ciljevima Fonda za suzbijanje ruskog uticaja koji je osnovao Kongres. Odjeljenje je takođe povećalo svoju podršku Centru za globalni angažman (GEC) dodatnim finansiranjem i osobljem; budžet državnog odjeljenja FI2020 zatražio je 76,5 miliona dolara za GEC, što je povećanje od 23 miliona dolara u odnosu na 2019. godinu – istakao je Hejl.

Dodaje i da su pod Donaldom Trampom SAD preduzele dosljedne akcije protiv pokušaja Moskve da potkopa američke interese i interese njenih saveznika i partnera širom svijeta.

– Sjedinjene Države će nastaviti da koriste sve odgovarajuće alate nacionalne moći, uključujući diplomatiju, da bi se odbranile od bilo kakvih daljih prijetnji Moskve i da bi unaprijedile i zaštitile interese Amerike i naših saveznika i partnera. Kao što je navedeno u predsjednikovoj Nacionalnoj bezbjednosnoj strategiji ili NSS, Amerika je konkurencija velikih sila – ističe treći čovjek Stejt departmenta.

Američka administracija, dodaje on, Rusiju posmatra kao odlučnog i snalažljivog konkurenta Sjedinjenih Država.

Sfere uticaja

– Iako je Rusija takmičar sa značajnim sistemskim i ekonomskim slabostima koje sprečavaju njene ambicije da povrati svoj status velike moći i ponovo nametne svoje arhaične predstave o sferama uticaja – ocijenio je Hejl.

On navodi i da SAD ne želi protivnički odnos sa Rusijom.

– Da bismo unaprijedili šire američke interese, mi u osnovi ne tražimo protivnički odnos sa Rusijom. Ostajemo otvoreni za saradnju s Moskvom kada se ona uskladi sa našim i savezničkim interesima. Ipak, američka administracija će štititi nacionalnu bezbjednost SAD i bezbjednost naših saveznika kada Moskva pokuša da ih ugrozi – zaključio je Hejl.