Rusija priznaje napore Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da krenu ka brzom prekidu vatre u Ukrajini, ali je to neprihvatljivo za Moskvu i prijeti ozbiljnim posljedicama po rusko-američke odnose, javila je danas ruska režimska novinska agencija RIA.
Zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov izjavio je danas da može da prepozna želju američke strane da krene ka brzom prekidu vatre.
– Ali… prekid vatre bez dugoročnog rješenja je put ka brzom obnavljanju borbi i nastavku sukoba sa još ozbiljnijim posljedicama, uključujući posledice po rusko-američke odnose. Mi to ne želimo – rekao je on.
Ruski napad na Ukrajinu počeo je prije tačno tri godine, 24. februara 2022. godine, kada su ruske snage pokrenule vojnu invaziju velikih razmjera na ukrajinsku teritoriju po naređenju ruskog predsjednika Vladimira Putina. Sukob je rezultirao desetinama hiljada žrtava i raseljavanjem miliona ljudi. Zapadne zemlje su uvele sankcije Rusiji i pružile vojnu i humanitarnu pomoć Ukrajini.
U protekle dvije nedelje, aktuelni predsjednik SAD Donald Tramp intenzivirao je napore za postizanje mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine.
Tramp je prije dvije nedjelje obavio telefonski razgovor sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, nakon čega je najavio hitan početak pregovora za okončanje sukoba. Istog dana, američki sekretar za odbranu Pit Hegset izjavio je da je povratak ukrajinskim granicama iz 2014. „nerealan cilj“ i da bi pokušaji vraćanja jcelokupne teritorije samo produžili rat.
Pregovori Rusije i SAD počeli su nekoliko dana kasnije, 18. februara u Saudijskoj Arabiji, gdje su se sastali američki državni sekretar Marko Rubio i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov da razgovaraju o okončanju sukoba. Međutim, Ukrajina i njeni evropski saveznici nisu bili uključeni u ove razgovore, što je izazvalo kritike ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je izjavio da Ukrajina neće priznati nijedan sporazum postignut bez njenog učešća.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izrazio je spremnost za pregovore, ali je naglasio da se sudbina Ukrajine ne može odlučiti bez njenog učešća. Evropska unija je takođe naglasila potrebu da Evropa igra centralnu ulogu u svim pregovorima, upozoravajući da bi sporazum postignut bez Ukrajine i EU mogao biti neodrživ.
Related