Rudnik uglja u 2018. godinu ulazi sa brojnim neriješenim pitanjima

    7 godina pre 90 pregleda Izvor: pobjeda.me

Iako se očekuje da će se na sjednici skupštine akcionara Rudnika uglja (RUP) koja će biti održana 22. januara riješiti mnoge nejasnoće, jer će biti odlučeno po kojoj će se cijeni ugalj prodavati Termoelektrani (TE), kao i da li će Elektroprivreda (EPCG) ući u vlasničku strukturu Rudnika, čuju se i mišljenja da u pomenutim poslovima treba biti veoma oprezan. Naime, na dnevnom redu sjednice skupštine akcionara biće dvije tačke dnevnog reda – dugoročni ugovor o isporuci uglja Termoelektrani i ulazak Elektroprivrede u vlasničku strukturu Rudnika.

Kada je u pitanju dugoročni ugovor o isporuci uglja Termoelektrani, Elektroprivreda želi da se na duži period osigura ugovorom i da obezbijedi sigurno snabdijevanje ugljom. Poslovodstvo Rudnika zvanično opravdava takav postupak, ali iz opozicionih redova tvrde da je u poslednje vrijeme ugalj na tržištu sve skuplji i da upravo Termoelektrana želi da se na vrijeme obezbijedi ugljem, vodeći računa isključivo o sopstvenim interesima.

Predsjednik Sindikata Rudnika uglja Miloš Obrenić smatra da i u slučaju da bude donesena odluka o spajanju Rudnika i Termoelektrane taj proces neće ići brzo.

On ne strahuje kada je u pitanju smanjenje broja zaposlenih jer se ozbiljna proizvodnja u Rudniku ne može organizovati bez rada oko 800 radnika. Ipak, i on smatra da bi u tom slučaju, u sadašnjim uslovima, na gubitku bio pljevaljski kraj jer se ide na smanjivanje ulaganja u razvoj.

Svakako, biće onako kako kažu Vlada i većinski vlasnici kapitala. Ako se Rudnik utopi u Elektroprivredu, oni radnici koji ostanu na poslu najvjerovatnije će imati veće plate, jer zaposleni u Elektroprivredi imaju najmanje 25 procenata veće zarade nego rudari. Kako će proći oni koji ne rade u Rudniku ostaje da se vidi, a ja mislim veoma teško jer bez ulaganja u ovu sredinu nema napretka – kazao je Obrenić i dodao da je najbolja varijanta da Rudnik ostane samostalna kompanija.

On je istakao da bi trebalo razmisliti o nizu mjera za poboljšanje položaja stanovništva Pljevalja, a samim tim i položaja zaposlenih u Rudniku.

Ako dođe do utapanja Rudnika uglja u EPCG, Pljevljaci treba da budu oslobođeni plaćanja struje, makar za 50 odsto od iznosa računa. To bi dalo veliki posticaj i zaposlenim da rade i proizvode, ali i cjelokupnom stanovništvu jer bi vidjeli neku korist. Sada imaju samo probleme sa zagađenom životnom sredinom – naglasio je Obrenić.

Kada je u pitanju stav poslovodstva Rudnika uglja, već je saopšteno da u toj kompaniji radi oko 900 radnika, da je ostvareni profit na kraju trećeg kvartala iznosio oko pet miliona eura i da je ove godine dosta urađeno na zaštiti životne sredine, posebno gradnjom taložnika za otpadne vode, kojim se štiti rijeka Ćehotina. Nezvanično smo dobili informaciju da će Rudnik uglja u ovoj godini ostvariti profit od sedam miliona eura. Ono što zabrinjava zaposlene i same Pljevljake jeste najava izvršnog direktora Slavoljuba Popadića da će se ići na to da se do 2025. godine cijena uglja po toni za potrebe Termoelektrane smanji sa 25 na 16 eura.

Očekuju povećanje zarada

Prema riječima Miloša Obrenića, Rudnik uglja je uspješna kompanija, spremna da izdrži brojne nevolje.

Rudnik ima problema, ali je on u stanju da ih prebrodi. U 2018. godini očekujem da će doći do povećanja zarada, a to je i obećanje izvršnog direktora Slavoljuba Popadića. Vjerujem da će direktor takvo obećanje poštovati – kazao je Obrenić.

Raste cijena

Dok je u Pljevljima jedna od najaktuelnih priča smanjenje cijena uglja za potrebe Termoelektrane, iz Mreže nevladinih organizacija sjevera upozoravaju da će, usled uvođenja akcize, poskupjeti ugalj za široku potrošnju.

Pozivamo poslovodstvo da zaustavi bilo kakvo uvećanje cijene uglja za građane. U saznanju smo da će to poskupljenje biti od jednog eura, odnosno da će tona uglja za građane koštati 58,44 eura umjesto dosadašnjih 57, 44 eura – navodi se u saopštenju te organizacije.