Korisnici materijalnog obezbjeđenja porodice ove godine biće bez ogreva, može se zaključiti po podacima o tome koliko je uglja Rudnik donirao Centru za rad i socijalno staranje i Crvenom krstu. Naime, na spisku primaoca materjalnog obezbjeđenja u Pljevljima nalazi se oko 450 porodica, a Rudnik uglja je donirao 195 tona uglja. Od ovog iznosa Centar za rad i so-cijalno staranje je dobio 170 tona, a Crveni krst 25.
U poređenju sa podacima iz prethodnih godina, Rudnik nikada nije donirao manje uglja za najugroženije stanovnike grada na Breznici. Prošle godine Centar za socijalni rad dobio je preko 200 tona uglja, a Crveni krst 50 tona.
Oni koji primaju socijalu bez nečije pomoći nijesu u stanju da obezbijede ogrev jer tona uglja bez prevoza košta 61 euro, a za zimu je potrebno obezbjediti najmanje dvije tone, jer grejna sezona traje najmanje šest mjeseci. Iznos materijalnog obezbjeđenja je 63 eura za jednog člana, za dva 76, za tri 91, za četiri 108, a za pet članova 120 eura, pa prosto nije moguće kupiti ugalj, posebno ako se uzme u obzir da prevoz dvije tone uglja košta oko 25 eura.
Kada je u pitanju nabavka ogrevnog drveta, onda treba više para jer je cijena jednog kubika u najboljem slučaju oko 30 eura.
Da ni tu nema empatije sa nemoćnim i materjalno ugroženim vidi se iz podatka da je „Vektra Jakić“ za pet porodica u romskom naselju na Trlici obezbijedila svega pet kubika drveta.
Po svemu sudeći, mnoge porodice će biti u hladnim kućama. Ostvaruju se procjene mnogih ekonomista iz devedesetih godina da će Pljevljaci kada se rasproda privreda ne samo gladovati, već da će se i smrzavati. Sigurno je samo da direktorima, članovima menadžmenta i članovima odbora direktora Rudnika uglja, koji primaju plate od dvije ili tri hiljade eura, neće faliti ni ogreva ni para.
Pročitajte još