Roditelji tragično preminulog tridesetjednogodišnjeg Cetinjanina Borisa Gardaševića traže da policija i tužilaštvo utvrde tačan uzrok smrti njihovog sina i o svim preduzetim radnjama u fazi istrage obavijeste porodicu. Iako je obdukcijom utvrđeno da se radi o utopljenju, oni sumnjaju da se radi o organizovanom djelovanju više lica koja su učestvovala u ubistvu njihovog sina.
Danica i Milisav Gardašević tvrde da službenici policije od momenta Borisovog nestanka nijesu dobro odradili svoj dio posla i da za ovih 60 dana niko nije kontaktirao s njima i saopštio im bilo kakva saznanja povodom tragedije koja im se desila. Prema njihovim tvrdnjama, veliki je broj nelogičnosti u prvim informacijama koje su plasirane u medijima, kao i u samom obdukcionom nalazu o smrti njihovog sina.
Tridesetjednogodišnji Boris Gardašević nestao je nakon što je sa Cetinja stigao u Podgoricu autobusom, iz kojeg je, kako se pretpostavlja, izašao kod marketa „Venkor“ ili kod tržnog centra „Big fešen“. Ronioci su tog dana dobili obavještenje da je jedna osoba skočila u Moraču sa mosta Blaža Jovanovića. Za mladićem se tragalo od 18. decembra, kada je prijavljen njegov nestanak, a pronađen je više od tri nedjelje kasnije.
– To je informacija iz Operativnog centra MUP-a da je nepoznata osoba skočila u rijeku Moraču, da je tijelo plutalo na površini do, kako nam je rečeno, poslije Nikšićkog mosta, negdje prije Kolovrata – saopštio je tada za RTCG direktor Regionalnog ronilačkog centra Bijela Vesko Mijajlović.
O svemu tome roditelji nestalog Borisa su, kako kažu, obaviješteni tek 12 dana kasnije u cetinjskoj policiji. Međutim, tada im je, kako tvrde, saopšteno da osoba koja je skočila u Moraču, prema iskazu očevica ne odgovara opisu njihovog sina. Roditelji se pitaju da li je moguće naći vezu između slučaja kada je navodno nepoznata osoba skočila u Moraču u 14 sati i 20 minuta i činjenice da je 35 minuta kasnije posednji put lociran signal Borisovog mobilnog telefona.
– To je moguće jer je Morača bila tada izuzetno visoka, brzina vode je bila ogromna, ali tu bi više od mene mogli da kažu stručnjaci jer oni više znaju kad je u pitanju ta tehnologija, da je možda i telefon do tog vremena bio aktivan čak i pod vodom, jer neke vrste telefona i na manjim dubinama mogu da budu aktivni jedno vrijeme – izjavio je Mijajlović za TV Crne Gore.
Porodica Gardašević tražila je od policije da se izuzme video-nadzor kako bi se utvrdilo Borisovo kretanje na relaciji od cetinjskog puta do zgrade Skupštine. Gardaševići tvrde da im je u policiji saopšteno da video-nadzor nije zabilježio njihovog sina. Međutim, kako ističu, porodica još zvanično nije dobila nijedan dokument od policije i tužilaštva.
Kako su naglasili, pored tragedije koja ih je zadesila, osjećaju se bespomoćno i nezaštićeno i ne vide način kako i od koga da dobiju odgovore ko bi i zašto počinio ovakav zločin. Majka nastradalog mladića naglašava da se radilo o uzornom momku, sa diplomom ekonomskog fakulteta i mladiću bez ijednog poroka.
Tužilaštvo utvrđuje okolnosti
Iz policije nijesu odgovorili na pitanje „Dana“ koje su radnje preduzete nakon što je prijavljen nestanak Borisa Gardaševića i nakon pronalaženja njegovog beživotnog tijela, te da li je policija o tome obavijestila porodicu.
Iz Višeg državnog tužilaštva u Podgorici saopštili su nam da je nakon pronalaženja tijela data naredba za obdukciju, a obdukcioni zapisnik je dostavljen tužilaštvu i iz njega proizilazi da je smrt nastupila usled utopljenja, i to više od 10 dana prije vršenja obdukcije, moguće dana 18.12.2022. godine.
– Nakon svestrane analize svih prikupljenih dokaza, tužilaštvo će preduzeti i druge neophodne radnje za kojima se ukaže potreba u cilju utvrđivanja svih okolnosti nastanka predmetnog događaja i donošenja odluke u predmetu – saopštila je za „Dan“ Lepa Medenica, portparol podgoričkog Višeg državnog tužilaštva.
Pročitajte još