Podgorički ugostitelji sastali su se juče sa predstavnicima Nacionalnog koordinacionog tijela, gdje su pokušali da ublaže mjere, koje su im nametnute zbog velikog broja zaraženih u našoj zemlji.
Predsjednik NVO Udruženje ugostitelja Podgorice Momo Sladaković kazao je Dnevnim novinama da nijesu uspjeli da dođu do željenog dogovora.
“Zbog velikog povećanja broja oboljelih u Podgorici, Nacionalno koordinaciono tijelo nije u mogućnosti da nam izađe u susret i ispuni naše zahtjeve, ali su nam dali obećanje da čim bude linija u padu da će nam revidirati pojedine mjere, koje su sada na snazi”, kazao je Sladaković.
Podsjećamo, podgorički ugostitelji su prošle sedmice podnijeli inicijativu za izmjenu, odnosno ukidanje mjera, koje se odnose na ograničenje rada ugostiteljskih objekata (restorana, kafana, kafeterija, hotelskih restorana i sličnih ugostiteljskih objekata) na teritoriji glavnog grada Podgorice do 22 sata.
Oni smatraju da mjere, čije ukidanje traže, ima daleko više negativnih posljedica nego pozitivnih efekata.
Mjera kojom je ograničen rad objekata do 22 sata za posljedicu, kako kažu, ima upravo suprotno, jer se takvom mjerom dovodi u pitanje opstanak na tržištu velikog broja privrednih društava koja obavljaju ovu djelatnost.
Smatraju da odluka ne sadrži adekvatno obrazloženje, analizu bilo koje vrste, statističke podatke ili bilo kakvo uporište za njeno donošenje.
Tom odlukom, kako kažu, nadležni državni organi, konkretno NKT i IJZ, kao isključivog krivca za širenje virusa vide i u tom smislu targetiraju ugostiteljske objekte. Navode da im nije jasno na osnovu čega i koji kriterijum je uzet u obzir prilikom donošenja takve odluke
Prema nezvaničnim podacima na teritoriji glavnog grada Podgorice u ovom trenutku je registrovano oko 1.700 ugostiteljskih objekata.
Takođe, i ostali crnogorski ugostitelji nezadovoljni su uvođenjem mjera, odnosno zabranom rada.
Mjerama NKT predviđeno je da u opštinama gdje ima više od 800 (do 1.200) novozaraženih u četrnaestodnevnom periodu ugostiteljski objekti budu potpuno zatvoreni, dok u slučaju da bude između 400 i 799, rad ugostiteljskih objekata biće vremenski ograničen do 22 sata i za stolom ne mogu da sjede više od dvije osobe.
Ugostitelji tvrde da su obje ove mjere diskriminatorske i da je apsolutno moguće organizovati rad uz poštovanje svih mjera, navodeći da niko nije dokazao da su ugostitelji krivci za širenje virusa.
Opštine sa najviše zaraženih na 100.000 stanovnika su Berane, Rožaje i Nikšić, u kojem se pored potpunog zatvaranja ugostiteljskih objekata zabranjuje i izlazak iz objekta stanovanja od 22 do pet sati (uz definisane izuzetke koji su važili i prilikom ranije mjere).
Pročitajte još