Rekordan broj: Preko 140 policajaca čuva štićene ličnosti

    2 sedmice pre 155 pregleda Izvor: vijesti.me

Više od 140 službenika, prema Pravilniku o unutrašnjoj sistematizaciji radnih mjesta Uprave policije, predviđeno je u Sektoru za obezbjeđivanje ličnosti i objekata za zaštitu 21 štićene ličnosti, koje su po Vladinoj Odluci, ali i Zakonu o predsjedniku, dobile takav status.

To je rekordan broj pripadnika policije koji su predviđeni za poslove obezbjeđenja štićenih ličnosti posebno ako se uzme u obzir činjenica da Uprava policije u gotovo svim sektorima, odjeljenjima i jedinicama već godinama kuburi sa ozbiljnim manjkom policijskih službenika.

Uprava policije zbog tajnosti podataka nije odgovorila koliko se trenutno službenika radno angažuje na poslovima i zadacima obezbjeđivanja domaćih štićenih ličnosti.

“S obzirom na to da je broj opredijeljenih službenika na tim poslovima i zadacima određen pojedinačnim Planovima obezbjeđenja štićenih ličnosti, a isti su shodno Zakonu o tajnosti podataka određeni kao tajni podaci, nismo u mogućnosti da Vam, poštujući odredbe pomenutog Zakona, kao i iz razloga bezbjednosti štićenih ličnosti, dostavimo odgovor na konkretno pitanje koje se odnosi na broj službenika obezbjeđenja koji se radno angažuje na ovim poslovima”, piše u odgovoru.

Posljednji na listi štićenih ličnosti je ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović, koji je poslije incidenta u Budvi, kada mu je na rivi Dejan Đuričković zaprijetio “da će se zaboraviti Cetinje ako mu se uzme lokal”, dobio takav status.

Protiv Đuričkovića je u redovnoj proceduri podnijeta krivična prijava za ugrožavanje sigurnosti dok je Agencija za nacionalnu bezbjednost uradila procjenu bezbjednosti ministra Radunovića i predložila Upravi policije da mu se dodijeli policijsko obezbjeđenje.

“Na osnovu člana 10 Vladine Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije ministru prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavenu Radunoviću, dodijeljen je status štićene ličnosti, čiju zaštitu bezbjednosti vrše policijski službenici Uprave policije – Sektora za obezbjeđivanje ličnosti i objekata”, potvrdila je Uprava policije.

Oni su objasnili da je članom 10 stav 1 Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, propisano da: “Vlada može, na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, da odredi da se obezbijede i druge ličnosti, objekti i prostori ako na to ukazuje bezbjednosna procjena stepena ugroženosti, kao i drugi podaci i saznanja iz nadležnosti policije”…

Policija je u odgovoru navela da je bezbjednosna procjena stepena ugroženosti klasifikovan podatak, te da je od strane Agencije za nacionalnu bezbjednost, shodno Zakonu o tajnosti podataka, označena odgovarajućim stepenom tajnosti.

“Imajući navedeno u vidu, nijesmo u mogućnosti da sadržinu ove procjene učinimo dostupnom javnosti”, piše u odgovoru.

Zbog tajnosti podataka, oni nijesu odgovorili koliki broj policijskih službenika je dodijeljen za ličnu bezbjednost Radunovića, ali su pojasnili da se ta brojka određuje pojedinačnim planovima obezbjeđenja štićenih ličnosti, koji se sačinjavaju na osnovu člana 12 stav 3 Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora.

“Planovi se prave i shodno članu 5 Uputstva o sadržaju mjera i stepenima zaštite ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, a isti su shodno Zakonu o tajnosti podataka određeni kao tajni podaci. S tim u vezi, poštujući odredbe pomenutog Zakona, kao i iz razloga bezbjednosti štićenih ličnosti, standarda bezbjednosne kulture, odnosno pravila struke i metodologije rada, nijesmo u mogućnosti da Vam dostavimo odgovor na konkretno pitanje koje se odnosi na broj službenika obezbjeđenja koji se angažuje na poslovima i zadacima obezbjeđivanja štićene ličnosti, ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine”.

Policija shodno članu 3 Vladine Odluke obezbjeđuje 12 štićenih ličnosti: predsjednika države Jakova Milatovića, premijera Milojka Spajića, predsjednika Skupštine Andriju Mandića, potpredsjednika Vlade Aleksu Bečića, ministra pravde Bojana Božovića, ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića, vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića, glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića, predsjednicu Vrhovnog suda Valentinu Pavličić i vršioce dužnosti direktora UP Lazara Šćepanovića i ANB-a Ivicu Janovića.

Shodno članu 6 Odluke, kojim je propisano da kada ličnostima iz člana 3 Odluke prestane funkcija, zaštita bezbjednosti će se produžiti tri mjeseca od dana prestanka funkcije ako to zahtijevaju razlozi bezbjednosti, na osnovu procjene stepena ugroženosti Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Po tom članu policija štiti dva bivša funkcionera.

Po članu 10 Odluke, policija obezbjeđuje čak šest štićenih ličnosti, koje su takav status dobile na osnovu negativne bezbjednosne procjene ANB-a, a među njima su i dvije novinarke.

Biši predsjednik države Milo Đukanović se štiti shodno članu 18 Zakona o predsjedniku.