REAGOVANJE Rudnika uglja povodom teksta „Rudnik uglja sprema novu prevaru“ objavljenog u dnevnom listu „Dan“, od 06. avgusta 2017. godine,

    7 godina pre 86 pregleda Izvor: pvinformer.me

Povodom teksta objavljenog u dnevnom listu „Dan“, od 06. avgusta 2017. godine, pod naslovom „Rudnik uglja sprema novu prevaru“, u rubrici Ekonomija, a u kom su iznijete neistine ekologa Milorada Mitrovića o našoj kompaniji, u cilju objektivnog informisanja javnosti dostavljamo vam slijedeće:

Rudnik uglja AD Pljevlja je juče, 06. avgusta 2017. godine, završio sa eksploatacijom otkrivke iz PK “Potrlica” na spoljašnje oslagalište “Jagnjilo”, čime se pristupilo i realizaciji projekta rekonstrukcije i rekofiguracije DTO sistema (drobilica-traka-odlagač). Realizacija ovog, veoma značajnog projekta, kako u smislu obima radova, tako i vrijednosti same investicije, a kako je to predviđeno i projektnom dokumenatacijom, shodno vremenskim prilikama, trajaće pet mjeseci.

Društvo posjeduje svu neophodnu dokumantaciju i saglasnosti za realizaciju pomenutog projekta, pa se isti ne može tretirati kao “prevara”, kako to navode pojedini ekolozi.

U cilju objektivnog informisanja javnosti, podsjetimo da je prema važećoj tehničkoj dokumenataciji spoljašnje odlagalište “Jagnjilo” aktivirano 1989.godine, kao jedino moguće spoljašnje odlagalište za odlaganje oko 50 miliona kubika čvrste mase otkrivke iz PK “Potrlica”.

Prije odluke za ovu lokaciju urađena je studija o izboru lokacije spoljašnjeg odlagališta, gdje je analizirano više potencijalnih lokacija u prostoru postojećeg kopa “Potrlica”. Iako je spoljašnje odlagalište “Jagnjilo” sa aspekta troškova odlaganja bilo najnepoljnije po ukupne troškove odvijanja tehnološkog procesa, takva odluka je donijeta jer su sve ostale lokacije bile značajno nepovoljnije sa aspekta raseljavanja stanovništva i zaštite životne sredine.

Nakon izbora lokacije, pristupilo se izradi tehničkog projekta koji je rađen u okviru Dopunskog rudarskog projekta eksploatacije otkrivke iz PK “Potrlica” za period od 1989. do 2000.

godine. Projekat je dobio odobrenje za upotrebu, kao i eleborat o uticaju na životnu sredinu, koji je ovjeren od strane nadležnih državnih organa.

Shodno navedenom, ali i dostupnosti cijelokupne dokumentacije iz tog perioda, ni u jednom projektu nije predviđeno da se izvrši ponovno vraćanje otkrivke u kop “Potrlica” sa odlagališta “Jagnjilo”. Takođe, to je praktično i nemoguće, jer na PK “Potrlica” ne postoji prostor gdje bi se moglo odložiti 50 miliona m³ čm otkrivke sa spoljašnjeg odlagališta.

Izradom Dopunskog rudarskog projekta za period 2015.-2020. godina, projektovano je unutrašnje odlagalište PK “Potrlica”, koje dinamički treba da se oblikuje do kote 760, čime se stvaraju uslovi za vraćanje rijeke Ćehotine na lokaciju njenog prirodnog toka. Ovo ukazuje da nema ni fizičkih mogućnosti za ponovno vraćanje odložene otkrivke sa “Jagnjila” u figure PK “Potrlica”.

Sve navedeno potvrđuje da je ekolog Milorad Mitrović na bazi proizvoljnih činjenica iznio niz neistina o našoj kompaniji, ali i pokazao da nema utemeljenje istih kroz projektnu dokumentaciju, kojom bi podkrijepio svoje navode. Jedina istina koju je naveo je da rekonfiguracija postojećeg DTO Sistema na unutrašnje odlagalište PK “Potrlica” u zoni odlagališta Kutlovača značajno smanjuje troškove otkopavanja i odlaganja otkrivke u našoj kompaniji.

Kada je rekultivacija u pitanju, završetkom eksploatacije na odlagalištu “Jagnjilo” RUP ima obavezu da istu izvrši na ovoj površini, koja iznosi između 60-70 hektara. Demontažom opreme, koja se nalazi na završnoj koti odlagališta, stvaraju se uslovi za oblikovanje terena i sprovođenje faze tehničke rekultivacije. Završetkom te, stvoriće se uslovi za realizaciju II faze

  • biološka rekultivacija, koja podrazumjeva zatravljivanje i ozelenjavanje, čime se spriječava dalji uticaj ovog odlagališta na okruženje. U svojim planovima RUP je predvidio da se ove faze rekultivacije završe u naredne tri godine. Po realizaciji ovih poslova, po zakonu, ovaj prostor pripada grupi tehnogenih ležišta, čiji je vlasnik Država Crna Gora. Kako ovo odlagalište, kao tehnogeno ležište, može postati ležište koje će sirovinom (laporcem) snabdijevati potencijalnu cementaru, dalje upravljanje preuzeće potencijalni investitor za izgradnju cementare.

I na samom kraju, navodne prevare koje se RUP pripisuju i kada je u pitanju kop “Šumani I”, ne stoje, a naročito iz razloga što prostor ovog kopa, na kom je završena eksploatacija, još uvijek figurira kao potencijalno odlagalište pepela i šljake iz 2010.godine, kada je postalo vlasništvo EPCG, a o čemu svjedoči i PUP Opštine Pljevlja. S obzirom na to da je izvršena prekategorizacija namjene Rudnik nema obavaze da vrši rekultivaciju na ovim površinama.

Kao odgovorna kompanija, i u narednom periodu nastavićemo sa realizacijom započetih aktivnosti i značajnih investicija planiranih za ovu i narednu godinu, a sve nedobronamjerne pojedince pozivamo da se prije zauzimanja medijskog prostora za iznošenje neistina bar informišu o temi na koju govore.

Informativna služba RUP-a