Za ostanak Crne Gore u NATO glasalo bi 67 odsto crnogorskih građana, dok bi 33 odsto glasalo za izlazak zemlje iz tog saveza, pokazuje posljednji izvještaj NATO-a, koji je rađen u aprilu i maju ove godine u susret nedavno održanom samitu Alijanse, piše Pobjeda.
Ovi podaci sugerišu da podrška NATO-u u Crnoj Gori raste, naročito kada se uzme u obzir činjenica da je istraživanje NATO-a iz 2020. godine pokazalo da bi tek 50 odsto građana glasalo za ostanak u Alijansi.
U najnovijem izvještaju ocijenjeno je da je podrška NATO-u među svim članicama stabilno visoka. Uprkos rastu podrške crnogorskog stanovništva, naša zemlja je u ovom segmentu i dalje prilično nisko pozicionirana, na pretposljednjem mjestu, dok se na posljednjem mjestu nalazi Slovačka – 61 odsto građana te zemlje podržava članstvo, što je najniži skor među saveznicama.
Nasuprot rastu zabilježenom u dijelu koji se tiče podrške članstvu u Alijansi, izvještaj bilježi i nešto slabiji procenat spremnosti crnogorskog stanovništva da brani drugu članicu NATO-a ukoliko bude napadnuta. 42 odsto građana smatra da bi Crna Gora trebalo da brani drugu članicu ako bude napadnuta, dok se 33 odsto protivi toj ideji.
TRANSATLANTSKA VEZA
Među svim članicama Alijanse, podrška tvrdnji da je transatlantska veza NATO-a i Sjeverne Amerike bitna za opštu bezbjednost, najmanja je u Crnoj Gori i iznosi 52 odsto, dok visok procenat od 23 odsto ispitanih smatraju da veza NATO – Sjeverna Amerika nije toliko važna za bolju bezbjednosnu situaciju.
Uprkos tome, 60 odsto građana saglasno je sa ocjenom da transatlantska saradnja može da donese napredak na polju bezbjednosti, dok 10 odsto smatra da bi ta veza dovela do njenog narušavanja.
Uz to, 56 odsto građana podržava ideju o potrebi jače transatlantske saradnje zemalja članica, a 12 odsto ispitanih zalaže se za smanjenje saradnje.
RUSIJA I KINA MANJE POPULARNE
Procenat od 41 odsto građana unutar članica Alijanse nijesu naklonjeni Rusiji, dok 18 odsto ima pozitivan stav prema njoj, pokazalo je istraživanje. Građani članica NATO, njih 40 odsto ocijenili su da je stav prema Rusiji negativniji nego što je bio prije godinu dana, a 19 odsto je doživljava sa više simpatija nego prije 12 mjeseci.
Kada je u pitanju Kina, 67 odsto građana zemalja članica NATO-a, zabrinjavajućim smatra kineski uticaj i njenu moć. To doprinosi činjenici da 41 odsto ispitanih širom saveza ne gaji simpatije prema Kini, a takav trend bilježi povećani rast u proteklih godinu dana.
Stoltenberg: Snažna podrška
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, komentarišući nalaze istraživanja, ocijenio je da je prisutna “snažna, široka podrška NATO-u i transatlantskom savezu, kako u Evropi, tako i u Sjevernoj Americi”.
Očekivano je, kako je kazao, da podrška varira.
“Ali čak i u onim zemljama u kojima imamo najmanju podršku, to je snažna podrška NATO-u. Npr. u Slovačkoj, ta podrška jeste najmanja, ali je i dalje 61 odsto. To je manje u poređenju sa, na primjer, Albanijom, gdje ta podrška iznosi 95 odsto. Ali 61 odsto “za” nasuprot 39 odsto onih koji bi željeli da napuste savez, to je ogromna većina”, pojasnio je Stoltenberg na konferenciji za medije uoči samita. Ipak, kaže da bi volio da vidi još jaču podršku savezu.
“Dakle, čak i u državama sa najmanjom podrškom imamo snažnu podršku. Dakle, vrlo je jasna poruka, da bez obzira na to koje ispitivanje javnog mnjenja sprovedemo, bez obzira kojoj se zemlji obraćamo, postoji velika i kontinuirana trajna podrška našem savezu, i ja to uzimam kao dokaz činjenica da ljudi shvataju da smo sigurniji zajedno nego sami”, zaključio je Stoltenberg.
Pročitajte još