Monteput je objavio novi tender za idejno rješenje brze saobraćajnice Crnča – Pljevlja – Goražde, odnosno za dionicu Crnča-Pljevlja-granica sa Bosnom i Hercegovinom. Dužina ove dionice je oko 93 kilometra.
Vrijednost radova je 170.000 EUR, a ponude se dostavljaju do 17. juna.
Kako su pojasnili iz Monteputa, donijeta je odluka da se skrati rok za podnošenje ponuda zbog implementacije trase u Prostorni plan. Takođe, zainteresovani ponuđači već su upoznati sa uslovima postupka budući da je postupak već jednom raspisivan, ali je poništen.
Rok za završetak posla je 5 mjeseci od dana zaključenja ugovora.
Detalji tendera dostupni su OVDJE.
Podsjetimo, Monteput je prvi tender raspisao početkom marta, a rok za dostavljanje ponuda bio je 15. april.
Na objavljeni javni poziv stigle su tri ponude, ali su sve tri isključene iz postupka, a tender poništen. Olduka o tome objavljena je 22. aprila na sajtu CEJN-a.
Podgorička firma Via Project poslala je ponudu sa podugovaračima Geoprojekt i CDS Project, takođe iz Podgorice. Stigla je i zajednička ponuda kompanija Geotechnics Projects & Consulting doo i IGH DOO Mostar – Dio stranog društva IGH Podgorica, dok je samostalnu ponudu dostavio i Građevinski Institut Makedonija iz Skoplja.
Kako je ranije saopšteno iz Monteputa, osnovni cilj ovog poziva je razvijanje detaljne tehničke dokumentacije s fokusom na istraživanje i definisanje optimalnog koridora trase brze saobraćajnice Crnča – Pljevlja – Goražde.
– Izradom idejnog rješenja želi se precizirati optimalna trasa, stvarajući osnovu za dalje faze projektne dokumentacije i buduću izgradnju ove važne saobraćajnice – saopštio je Monteput.
S obzirom na to da u prethodnom periodu nije rađena planska i tehnička dokumentacija kojom je je tretiran ovaj putni pravac, potrebno je uraditi idejno rješenje koje treba da posluži kao osnov za konačno opredjeljenje i definisanje preciznijeg položaja koridora ove brze saobraćajnice u Predlogu Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine.
– U procesu projektovanja naglasak treba staviti na multidisciplinarni pristup, uz razmatranje tehničkih, ekonomskih, prostornih, ekoloških i drugih aspekata, uz poštovanje propisanih uslova i primjenu suvremenih tehničko-tehnoloških metoda – pojašnjeno je.
Pristup uključuje pažljivo razmatranje prostorno-planskih aspekata, uključujući izbor optimalne trase, lokaciju denivelisanih raskrsnica, naplatnih rampi, pratećih i funkcionalnih sadržaja, ekoloških uticaja, postojeće infrastrukture, kulturnih dobara, vjerskih objekata i drugih relevantnih faktora za donošenje odluke o trasi.
U izradi idejnih rješenja, projektant je su dužan poštovati zakonsku regulativu, tehničke propise i standarde koji se odnose na projektovanje i važe u Crnoj Gori. TEM standardi i preporučena praksa smatraju se osnovnim smjernicama za projektovanje saobraćajnice.
– Ova brza saobraćajnica ima za cilj da obezbijedi kvalitetnu saobraćajnu vezu Bijelog Polja i Pljevalja, i u konačnom poboljša saobraćajnu povezanost Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Takođe, ovom saobraćajnicom i dalje preko Goražda obezbjeđuje se veza autoputa Bar-Boljare sa koridorom Vc – pojasnili su.
Pročitajte još