Radulović: Turizam je sada, iako je oslonac države, na staklenim nogama

    2 meseca pre 268 pregleda Izvor: dan.co.me

Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja i suvlasnik kompanije Montenegrostars Žarko Radulović kaže da će povećanje PDV-a negativno uticati na crnogorsku turističku ponudu i da je povećanje cijena veoma rizično.

– Nova opasnost je najavljeno uvođenje sedmočasovnog radnog vremena, što je još jedna populistička mjera neprilagođena realnosti u Crnoj Gori – kazao je Radulović u intervjuu za „Dan“.

• Kako ocjenjujete ovogodišnju turističku sezonu u Crnoj Gori?

– Turistička sezona je bila turbulentna. Predsezona je podbacila zbog ukidanja avio-linija, dok je špic trajao svega 30 dana, što je nezapamćeno. Na kraju, postsezona je bila iznenađujuće dobra, pa smo se približili rezultatima iz prošle godine. Generalno gledano, uspjeli smo da izvučemo maksimum u izazovnim okolnostima.

 Kako će povećanje PDV-a za smještaj sa 7 na 15 odsto uticati na turistički sektor?

– Posljedice će biti dramatične. Ova mjera će dodatno proširiti sivu ekonomiju jer će mnogi pokušati da se snađu kako bi opstali. Povećanje nije linearno, već ogromno – više od 100 odsto. To će rezultirati drastičnim skokom troškova za kompanije, što tržište jednostavno ne može podnijeti. Bojim se da će to dugoročno smanjiti kvalitet naše turističke ponude.

Neki ne bi umjeli ni trafiku da vode

Povećanje PDV-a sa 7 na 15 odsto pokazuje potpuni nedostatak razumijevanja ekonomske realnosti. Takva odluka neće spasiti našu klimavu ekonomiju, već će samo povećati sivu zonu i gurnuti mnoge privrednike u očaj. Ovo nije povećanje od 8 odsto, već 114 odsto! Za moju kompaniju to znači dodatnih 1.400.000 eura troškova godišnje. Da bismo anulirali taj iznos, morali bismo podići cijene za 17 odsto, što je apsolutno nemoguće jer bi nas tržište napustilo. Ja da imam trafiku, ne bih dao nekim ljudima koji donose odluke u ovoj državi da je vode. Ne vide život, ne razumiju ekonomiju. Oni misle da se sve rješava olovkom i papirom, ali tako se vodi u propast, a ne u napredak. Crna Gora ne može sebi priuštiti ovakve greške jer turizam ostaje ključna, ali sada već ozbiljno ugrožena grana naše ekonomije, kaže Radulović.

• Kako vidite mogućnost povećanja cijena da se kompenzuju novi troškovi?

– Povećanje cijena bilo bi vrlo rizično. Mi već moramo da budemo znatno jeftiniji od destinacija poput Francuske, Španije ili Hrvatske kako bismo ostali konkurentni. Tržište ima svoje granice, a podizanje cijena za 17 odsto moglo bi nas ostaviti bez ključnih klijenata. Bez novih proizvoda, ili značajnih poboljšanja u ponudi, povećanje cijena nije opravdano.

• Da li su privrednici imali priliku da izraze zabrinutost zbog ovakvih mjera?

– Imali smo sastanke sa predstavnicima Vlade, uključujući premijera i ministra finansija. Svi privrednici su jasno ukazali na negativne posljedice ovih mjera, ali čini se da su naši argumenti ignorisani. Nažalost, ove odluke pogađaju upravo one sektore koji su se jedva oporavili od pandemije, poput turizma.

Ne branim Ruse, ali njihovim nedolaskom mnogo gubimo

• Kako gledate na činjenicu da će Crna Gora morati da uvede vize mnogim državama? Koliko to može uticati na naš turizam?

– Vizni režim predstavlja ogroman problem za Crnu Goru, posebno u kontekstu tržišta poput ruskog, koje je tradicionalno značajan izvor turista za nas. Ulaskom u Evropsku uniju ili približavanjem evropskim standardima, suočićemo se sa uvođenjem viza za ruske državljane. To bi moglo znatno umanjiti broj njihovih dolazaka, što bi imalo ozbiljne ekonomske posljedice. Ranije su ruski turisti činili jedan od najvećih segmenata naših posjetilaca, a njihovo odsustvo već se osjeća zbog političkih tenzija i ograničenja. Imamo problem jer se često čuje mantra da EU ne dozvoljava ukidanje viza za određena tržišta, ali to nije tačno. Ako dokažemo korist za našu ekonomiju i minimalan rizik za Evropu, EU bi mogla prihvatiti takve izuzetke. Nažalost, mi nemamo stručnjake niti diplomate koji bi adekvatno odbranili naše interese. Ovo pitanje je ključno, jer je rusko tržište godinama donosilo stabilne prihode našem turizmu, a sada se suočavamo s velikim rizikom gubitka tog segmenta bez adekvatnog plana za zamjenu tih gostiju iz drugih izvora.

• Kako komentarišete najavu o uvođenju sedmočasovnog radnog vremena?

– To je još jedna populistička mjera koja nije prilagođena našoj realnosti. Sektor turizma radi 24 sata i takvo ograničenje znatno bi povećalo troškove rada, što je neodrživo. Ova mjera možda funkcioniše u Francuskoj, ali Crna Gora nije Francuska. Očekujem otpor od strane privrednika jer je jasno da bi to ugrozilo opstanak mnogih kompanija.

• Koji su glavni infrastrukturni problemi crnogorskog turizma?

– Nedostatak avio-linija i rigidna vizna politika ozbiljno ograničavaju našu dostupnost kao destinacije. Turisti iz zemalja poput Indije moraju da putuju hiljadama kilometara kako bi dobili vizu. To nas čini neprivlačnim, posebno kada konkurencija poput Grčke ili Turske olakšava dolazak.

• Ima li razloga za optimizam u trenutnoj situaciji?

– Iako je situacija teška, vidim znakove napretka. Nova ministarka turizma je pokazala inicijativu i donijela neke kvalitetne ideje, poput naplate tranzitnih taksi za ljetnje gužve. Takve mjere daju nadu da možemo početi da rješavamo probleme na inovativan način.

• Šta je ključna poruka za budućnost crnogorskog turizma?

– Potrebno je strateško planiranje i kompetentni ljudi na ključnim pozicijama. Turizam je osnova naše ekonomije, ali ne možemo očekivati da će opstati bez ulaganja i pametnih mjera. Moramo prestati da donosimo odluke koje su kratkoročne i štetne, jer jedino dugoročni razvoj može osigurati našu budućnost.