Radulović: Crna Gora nema novu strategiju za upravljanje mentalnim zdravljem

    1 dan pre 35 pregleda Izvor: dan.co.me

Kada je u pitanju mentalno zdravlje, Crna Gora se suočava se sa brojnim izazovima, uključujući nedovoljnu implementaciju strategija, stigmatizaciju i ograničenu dostupnost usluga za prevenciju i liječenje, saopštio je „Danu“ član Senata vrhovne revizije Branislav Radulović.

Državna revizorska institucija (DRI) je u postupku sprovođenja revizija uspjeha „Uspješnost sprovođenja politike zaštite životne sredine u Crnoj Gori – prekomjerna sječa šuma“, „Upravljanje medicinskim otpadom u Crnoj Gori“, „Uspješnost realizacije aktivnosti predviđenih Strategijom zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja u Crnoj Gori 2019–2023“ i „Upravljanje izdacima iz budžeta Crne Gore za sudske sporove po osnovu radnih odnosa“, kazao je Radulović.

– U Crnoj Gori je realizovan samo manji dio aktivnosti predviđenih Strategijom za unapređenje mentalnog zdravlja, a nova strategija još nije usvojena, što ozbiljno ugrožava dostupnost i kvalitet mentalnozdravstvenih usluga, uključujući deinstitucionalizaciju pacijenata i pružanje podrške u zajednici. Kako navode iz KCCG, stopa suicida u Crnoj Gori, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u vrhu je evropske ljestvice i dvostruko veća od evropskog prosjeka – kazao je Radulović.

Fokus na održivom razvoju

DRI je u proteklom periodu kroz revizije uspjeha stavila fokus na ciljeve održivog razvoja koji su postavljeni kroz Nacionalnu strategiju održivog razvoja do 2030. godine (NSOR), kazao je Radulović.

– Sa ponosom ističemo da je Srednjoročni plan revizija uspjeha DRI za period 2020–2024. godina uspješno realizovan i da je kroz njegovo sprovođenje obezbijeđeno da DRI bude fokusirana na pitanja koja su relevantna za veliki dio javnosti i vezana su za dugogodišnje sistemske probleme javnog sektora. Saglasno namjeri da planiranje bude oslonjeno na UN Agendu 2030, dominirala su pitanja koja se odnose na održivi razvoj. Kada je u pitanju revizija uspjeha, posebno nas raduje ocjena koju je dala EK u svom izvještaju o napretku Crne Gore, u kojem se precizno navodi da „na polju kvaliteta revizorskog rada DRI usvaja i sprovodi Godišnji plan revizije na osnovu ocjene rizika i jasno definisanih kriterijuma“, sa konstantacijom da je DRI unaprijedila svoje kapacitete za sprovođenje revizije uspjeha – naveo je član Senata.

Prepoznajući važnost unapređenja mentalnog zdravlja, koje donosi dugoročne koristi – od boljeg ličnog blagostanja, preko jačanja socijalne kohezije, do ekonomskih ušteda i održivog razvoja zajednice, DRI je planirala reviziju uspjeha „Uspješnost realizacije aktivnosti predviđenih Strategijom zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja u Crnoj Gori 2019–2023“, koja je u toku.

– Uskoro očekujemo da se objavi izvještaj o reviziji koji će ocijeniti u kojoj mjeri je realizacija aktivnosti predviđenih strategijom doprinijela unapređenju kapaciteta za ranu dijagnostiku, tretman i rehabilitaciju osoba sa poremećajima mentalnog zdravlja, unapređenju informacionih sistema i registara, kao i smanjenju stigme i diskriminacije povezane sa poremećajima mentalnog zdravlja – rekao je Radulović.

Usvojili srednjoročni plan revizija uspjeha

Senat DRI je u decembru 2024. godine usvojio srednjoročni plan revizija uspjeha za period 2025–2029. godina, na bazi kojeg je usvojen i Godišnji plan revizija za 2025. godinu.

– Kada su u pitanju revizije uspjeha, DRI će ostati fokusirana na održivi razvoj i sprovođenje relevantnih revizija sa visokim uticajem, sa ciljem da se maksimalno poveća vrijednost koju će sprovedene revizije pružiti javnom sektoru, parlamentu i ukupno crnogorskoj društvenoj zajednici. Saglasno uvojenim planovima, u 2025. godini planirano je da se sprovedu revizije uspjeha u oblastima održivog razvoja turizma, reforme javne uprave, suzbijanja vršnjačkog nasilja u Crnoj Gori, upravljanja komunalnim otpadom i dr. – saopštio je Radulović.

Precizirao je da razlozi za odabir ovih tema leže u činjenici da je na osnovu izrađene predstudije identifikovan problem upravljanja komunalnim otpadom.

– U 2022. godini stvoreno je 335.797 tona komunalnog otpada (3 odsto više u odnosu na prethodnu godinu). Komunalna preduzeća su sakupila 314.612 tona, što je 93,7 odsto ukupno sakupljene količine. Shodno procijenjenom broju stanovnika, svaki stanovnik Crne Gore proizveo je 544,1 kilograma (za 3,32 odsto više u odnosu na prethodnu godinu), to jest 1,5 kilogram na dnevnom nivou. DRI će sprovesti ovu reviziju uspjeha, čiji je cilj da se ocijeni kvalitet upravljanja komunalnim otpadom i da se da set preporuka u cilju smanjenja negativnog uticaja na životnu sredinu – kazao je Radulović.

Druga važna tema, kako je naveo, jeste problem odlaganja medicinskog otpada.

– Zbog sve veće incidencije hroničnih bolesti i dostupnijih medicinskih tretmana stvara se sve više medicinskog otpada, pa je izraženija neophodnost adekvatnog tretmana i njegovog odlaganja. Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Crnoj Gori je u 2023. godini proizvedeno 489.249 tona medicinskog otpada, što je 9,45 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, što predstavlja značajan izazov, kako sa aspekta zaštite životne sredine, tako i sa aspekta zdravlja ljudi. Medicinski otpad spada u kategoriju opasnog otpada, jer može sadržavati infektivne, toksične ili radioaktivne materije koje, ukoliko se nepravilno odlažu, mogu izazvati ozbiljne ekološke i zdravstvene posledice. DRI je prepoznala važnost identifikacije nedostataka u postojećim procesima i implementaciji rješenja koja će povećati efikasnost, bezbjednost i održivost sistema upravljanja medicinskim otpadom i planirala reviziju „Upravljanje medicinskim otpadom u Crnoj Gori“. Kroz predmetnu reviziju DRI treba doprinijeti očuvanju javnog zdravlja, zaštiti životne sredine i usklađenosti sa zakonima i standardima. Revizija je u toku i očekuje se da će biti završena u prvom kvartalu 2025. godine – istakao je Radulović.