Radojica Grba, inžinjer, stečajni upravnik, pjesnik za velike i male, aforističar, prijatelj: Igralište za ljubav, sklonište za život…

    8 sati pre 1532 pregleda Izvor: pobjeda.me

Magistar mašinstva posvećen saobraćaju, nekadašnji rukovodilac u „Crnagoraputu“, (’putevi i džade da se čuvaju i grade’), predsjednik Šahovskog saveza Crne Gore, aktuelni stečajni upravnik sa privrednim i ekonomskim analizama… Neko ko u preciznosti mašine i neprikosnovenosti broja i zbira uvijek nađe mjesto za lepršavost poezije, stih za djecu koji zasmijava i grli, mudrost i svevremenost aforizma…

To je Radojica Grba. On može sve. Da organizuje višesatni privredni sastanak, da ponudi analizu ekonomskih stanja i brojeva, da rasporedi „stečajnu masu“ i onda tako brzo da se vrati svome svijetu u kojem su stih i riječ. I nikada ga ovaj prvi svijet ne može umoriti da bi došao nespreman u drugi dio svog radnog dana, svog života. I nije poezija i napisana riječ bila „mladalački krik“ navike i potrebe, nego reakcija životne zrelosti.

Prvu zbirku poezije „San nebom šeta zvijezdu“ objavio je 2009. godine. Nakon petogodišnje izdavačke pauze, 2014 godine je objavio zbirku poezije „Kovitlac“ i tada je počelo skoro godišnje „koričenje“ i objavljivanje njegovih inspiracija i književnih učinaka. Zbirku poezije posvećenu vitezovima Mojkovačke bitke „Otišli da poginu“, objavljuje 2015. godine, „Struje zavičaja“ 2017. godine, „Poljubac od mjesečine“ 2018, a dopunjeno izdanje 2019. i „Prebiranje svijeta“ 2020. godine.

Slijede dvije knjige aforizama i epigrama. Prva „Šta je iznad popadije“ 2021. i druga „Bez prava žalbe“ 2023. godine. Onda se književna inspiracija i književni učinak usmjeravaju njegovom veličanstvu – djetetu. Zbirku poezije za djecu „Zvijezde u haljinicama“ objavljuje 2023. godine, a godinu kasnije, u izdanju Komune, dešava se zbirka dječje poezije „Igralište ljubavi“. Sadašnja stvaralačka linija se od tog sna koji nebom šeta zvijezdu prije 16 godina, usmjerila ka aforizmu i dječjoj poeziji u kojima se Radojica Grba ostvaruje posljednjih godina. Spaja dva „daleka svijeta“, oštricu i mudrost aforizma sa iskrenošću i odanošću poezije za djecu…

– Aforizam cilja u suštinu društvenih deformacija i moralnih posrnuća sa porukom ljudima da ustanu protiv zla i nepravde. Da brane svoju savjest pravilnim vrednovanjem čovjekovog rada i stvaralaštva. Aforizam nije samo riječ književnika, novinara ili filozofa. Nije ni vic. To je iskra ljudskog duha profilisanog svakodnevnim doživljajima. Sažet oblik misaonosti bez pretjerane težnje za duhovitošću. Najprije se uoči neka pojava, analizira njena aktuelnost i paradoksalnost. Zabilježi se i ako „preživi“, onda se kleše do mjere kada nema više šta da „otpadne“. Rezultat je aforizam koji ciljano pogađa suštinu koju je autor prethodno prepoznao. Kao i za svako stvaralaštvo i za ovo treba imati dara – objašnjava Radojica Grba.

Kada je u pitanju poezija za djecu, Grba kaže da su važni motiv, kreativnost i poruka pjesme, odnosno stiha. Treba ući u to dječje carstvo koje je kompleksno, zahtjevno i s kojim se mora oprezno i znalački…

– Neophodno je znati dječja interesovanja, njihovo poimanje društvene zbilje, stila života. Stih mora imati potrebnu ritmiku melodičnost, aktuelnost. Mora često imati i rimu. Najvažnije je da ima doživljaj čitaoca kroz ljubav, drugarstvo, razumijevanje, povjerenje. Stih nastaje prije svega iz želje da se najmlađi uvaže i obraduju. Da unese i uznese čilost i radost u njihove živote. Da pomogne bezbrižno odrastanje, ali i da udalji loše misli i osudi devijantno ponašanje koje je sve prisutnije u školskom dvorištu. Pjesnik je taj da kroz igru riječima, na primamljiv i izražajan način, sa puno ljubavi, pokaže vrijednost i ljepotu čovjekovog postojanja – kaže Grba.

Pitali smo ga da li ga stih dječje poezije učini mlađim, da li ga „pogođeni“ aforizam učini mudrijim, koja ga kreativnost više ispuni…

– U zanosu pisanja poezije za djecu, čovjek se vraća u svoje djetinjstvo. Obnavlja one drage uspomene koje stvaraju najdivnije slike. Tako se stvori doživljaj da ponovo rastete u čovjeka koji nijeste vi. Svaka umjetnost dopunjuje čovjeka i u duhovnom smislu. Novosmišljeni aforizam autora čini ispunjenim. Ne bih rekao da je čovjek poslije njega pametniji, ali jeste oprezniji. Pisati poeziju riječima djeteta je veoma zahtjevno, ali radost kojom ispunjavaš i njih i sebe je nešto dragocjeno i inspirativno za nove dječje pjesme. Aforizam je najkraća književna forma koja ima ubojitu moć nad slobodom duha i čovjeka, tako da pisanje aforizama iziskuje sasvim drugi pristup. Teži je stvaralački put pa me više obraduje nova pjesma za djecu – priznao je Radojica Grba.

Na osnovu moći „posljednje impresije“ i posljednja Radojičina knjiga „Igralište ljubavi“ je izazvala pažnju koja traje. Njegove stihove posvećene veličanstvu djeteta, prate crteži djece, učenika Resursnog centra za obrazovanje i osposobljavanje „1. jun“ iz Podgorice.

„Svojim stuhovima ste zasadili korijenje, a djeca su svojim crtežima olistala i rascvjetala grane svoje mašte. Nastalo je nešto posebno, dali ste im priliku da se iskažu i pokažu i da upoznaju svijet onom ljepšom stranom svoje „posebnosti“. Pokazali ste da treba zaboraviti ono što oni ne mogu i da treba pokazati koliko mogu kada im se da prilika koju ste im vi dali“, napisala je Maja Kalezić, direktorica JU Resursni centar za obrazovanje i osposobljavanje „1. jun“ iz Podgorice.

„To je igralište bez granica u kojem su sva djeca pobjednici. Može li iko biti srećan kao dječji pjesnik čiji stih nikada ne odlazi u zaborav. Autor nas maštovito i slikovito vodi od dječje duše, tamo gdje se ljubav ne kupuje, a učitelj se pamti. Traži one puteve u kojima uvijek hoda dijete u odraslom čovjeku. Autorsko majstorstvo plesa riječi, posveta od zlatnih slova i otkivanje magije igrališta koje nikad ne prestaje jer je igra fenomen čovjeka i društva“, zapisao je Željko Rutović.

Aleksandar Ostojić je ocijenio da Radojica otvara vrata svijeta koji je često zapostavljen i neshvaćen, svijeta djece koja vide često mnogo više i dalje nego što sami možemo pretpostaviti i zaključio da je „igralište ljubavi uistinu najvažnije igralište u našim kratkim životima“.

„U radovima se vidi kreativnost učenika i umješnost pedagoškog takta profesora Mirka Dragovića gdje učenici život pokazuju mnogo veselije nego što ga ljudi shvataju i nažalost kreiraju u pogrešnom smjeru“, ocijenio je Zoran Bošković.

– Djeca su ljubav, igra je način da pokažu svoju dječju superiornost, kaže Radojica i ovako ređa stihove svoga „Igrališta ljubavi“:

Škola otvorila vrata

ulazi ljubav 

Sunce i dječica 

vesela graja odzvanja.

Zaigrala srca 

širi se ples ručica.

Uče lekcije nove 

rasti do zvijezda.

U život pretaču snove.

Veza Radojičinog stiha i dječjeg crteža

– Djeca i osobe sa intelektualnim poteškoćama su najveći i najiskreniji stvaraoci. Zajedno smo organizovali više od 30 izložbi u Crnoj Gori. Srećan sam što stvaram umjetnost sa njima i to kroz igru, šalu, na spontan način. Njihova autentičnost i spontanost su često meni nedokučivi. Osjećam kako preko umjetnosti hoće nešto da saopšte starijima.I onda je došla ta povezanost njihovih radova sa stihovima uvaženog Radojice Grbe. Vješti i osjećajni pjesnik, tiho i neprimjetno prilazi svakoj riječi i stihu, prilagođavajući ih boji i liniji djeteta koje mašta u svijetu svojih snova. Ponosan sam na svoje učenike i srećan što stvaramo ljepši svijet umjetnosti, istakao je između ostalog Mirko Dragović, akademski slikar i profesor likovne kulture u Resursnom centru „1. jun“.