Da ne bi istovremeno vodili više istih ili sličnih sudskih postupaka, juče su sudije pljevaljskog Osnovnog suda odlučile da vode samo jedan postupak povodom tužbi 11 bivših i sadašnjih radnika Rudnika uglja (RUP) protiv te kompanije. Radnici, odnosno kupci stanova u zgradi Rudnika, tužili su kompaniju jer je Ustavni sud ocijenio da je pravilnik po kome je izvršena raspodjela 80 rudničkih stanova nezakonita u dijelu koji se odnosi na priznavanje punoljetne djece prilikom bodovanja za stambenu rang listu. Tužbe su podnesene prošle godine nakon što je Rudnik odbio da realizuje odluku Ustavnog suda, odnosno da umanji tim radnicima cijenu stana za u prosjeku oko deset hiljada.
Kada se završi prvi predmet i donese se presuda, znaće se sudbina i drugih tužbi stanara rudničke zgrade.
Jedan predmet biće vođen, dok su ostali predmeti stopirani. Kada završimo taj predmet onda ćemo vidjeti šta ćemo sa ostalim kazala nam je juče sudija Osnovnog suda u Pljevljima Marina Jelovac, kod koje se nalazi više tužbi stanara.
Raspodjela stanova je izvršena 2015. godine po pravilniku koji nije dozvoljavao da bivši i sadašnji rudari, koji su imali pravo na stan, dobijaju bodove na djecu koja su punoljetna. Na taj način rudari su u prosjeku dobili skuplje stanove za oko deset hiljada eura, jer jedno dijete, prilikom pravljenja bodovne liste, nosilo je onoliko bodova koliko vrijedi 15 metara kvadratnih stana. Sam kvadrat stana je procijenjen na 750 eura, što je u prosjeku donosilo, ako se radi o jednom izostavljenom djetetu, više od deset hiljada eura. Nakon pregovora sa menadžmentom, Sindikat Rudnika uglja podnio je zahtjev Ustavnom sudu da ocijeni zakonitost spornog pravilnika a Ustavni sud je prošle godine ocijenio da u tom dijelu pravilnik nije u skladu sa važećim zakonom.
Zgrada sa 80 stambenih jedinica počela je da se gradi 2010. godine, a stanovi su podijeljeni tek nakon pet godina, 2015. godine. Dok se zgrada gradila, mnogi kandidati za stanove su preminuli, a djeca mnogih kandidata su postala punoljetna.
Pročitajte još