Radnicima ostao dužan 35 plata

    6 godina pre 130 pregleda Izvor: dan.co.me

Bivši radnici preduzeća „Monter kod“, čiji je vlasnik bio aktuelni izvršni direktor Željezničke infrastrukture (ŽICG) Ljubiša Ćurčić, ostali su bez 35 do 37 plata, koje im nisu isplaćene nakon prodaje preduzeća. To preduzeće je prije nekoliko godina zbog lošeg poslovanja otišlo u stečaj, a nakon nekoliko pokušaja je i prodato. Uvođenje stečaja zatražila je NLB banka zbog neizmirivanja kredita.

– Godinama smo čekali izmirivanje zarada. Imamo presude suda da nam se isplati novac, ali sve je uzaludno. Većini radnika duguje se od 35 do 37 zarada, ali o tim dugovanjima više niko ne vodi računa – saopštili su za „Dan“ bivši radnici tog preduzeća.

Neki od njih danas su bez posla, dok su se neki penzionisali i imaju mizerna primanja.

– Radnici koji su otišli u penziju imaju izuzetno niske penzije, koje ne prelaze 160 eura – naveli su radnici i dodali da su se mnogi nadali da će naplatiti plate koje su im ostali dužni.

Kriza u ovom preduzeću počela je prije uvođenja stečaja. U jednom momentu radnicima se dugovalo i četrdeset plata. Kada je preduzeće otišlo u stečaj, vlasnik preduzeća Ljubiša Ćurčić je tvrdio da više ne može da utiče na situaciju jer se u preduzeću nakon uvođenja stečaja pita stečajni upravnik. Ćurčić je po odlasku preduzeća u stečaj izabran za potpredsjednika pljevaljske opštine u ime DPS-a. Nakon sukoba sa predsjednikom opštine Pljevlja Mirkom Đačićem, Ćurčić je podnio ostavku prošle godine. Ipak Ćurčiću tada nijesu sve lađe potonule, jer je početkom godine izabran za izvršnog direktora Željezničke infrastrukture.

U pokušaju da saznamo nešto više o pitanju zaostalih zarada bivših radnika pokušali smo da stupimo u kontakt sa stečajnim upravnikom Radojicom Grbom, ali se Grba nije javljao na naše telefonske pozive.

Novi vlasnici „Monter koda“ iz Republike Srbije sa tim dugovima nemaju ništa, jer su preduzeće kupili na javnoj licitaciji.

Funkcioner Demokrata Nikola Rovčanin je kazao da činjenica da je ova firma jedna od regionalnih rekordera kada je u pitanju kašnjenje zarada zaposlenima, govori ne samo o lošem poslovanju već i o nedopustivom odnosu prema zaposlenima.

– Da li se iko zapitao kako ti ljudi žive, kako izdržavaju porodice, kako su djecu poslali u škole. Svaka odgovorna država mora da iznađe način, da brzo interveniše i ne zapušta takvo stanje, odnosno ne toleriše uskraćivanje prava zaposlenima. Ako u državi, koja je na putu punopravnog članstva u EU, poslodavac može da duguje zarade zaposlenima po tri godine, onda je to zaista alarm nakon koga moramo da se zapitamo. I u ovom segmentu privrednih odnosa i na ovom konkretnom primjeru pokazuje se potreba za promjenom aktuelne vlasti. Radnici moraju da budu zaštićeni, zakoni ove zemlje moraju da se poštuju i da budu jednaki za sve i prava iz radnog odnosa moraju da se potpuno i dosledno primjenjuju. Oko toga nema nikakvih dilema – rekao je Rovčanin.

Nažalost, kako je istakao, u aktuelnom crnogorskom sistemu oni koji su upropastili firme i koji duguju radnicima, dobili su šansu da upravljaju mnogo većim i odgovornim državnim kompanijama. To je zaista nedopustivo. Neko ko je ostao dužan 36 zarada zaposlenima u svojoj firmi, sada se smiješi iz udobne fotelje čelne pozicije velike državne kompanije.B. Je.