Projekat „Transparentnost lokalnih online medija za jačanje demokratskih kapaciteta“ koji je imao za cilj unapređenje kapaciteta kod 15 lokalnih onlajn medija, kao i podsticaj istraživačkom novinarstvu, pokazao se kao pun pogodak, sa efektima vidljivim u produkciji istraživačkih priča, pojačanim referencama i kapacitetima svih redakcija koje su učestvovale u projektu, te kroz novoformirano udruženje lokalnih portala – ocijenjeno je na završnom sastanaku ovog projekta koji je realizovala nikšićka NVO Centar za političku edukaciju u okviru programa pomoći za profesionalizaciju medija, koji finansira Ambasada SAD u Crnoj Gori.
Na sastanku u Nikšiću, sumirane su sve projektne akitvnosti i ostvareni rezultati i definisani koraci za dalji zajednički rad i saradnju učesnika projekta.
Pored velikog broja osposobljenih novinara za istraživačko i mobilno novinarstvo, glavni rezultati projekta su 31 istraživačka priča i formiranje NVO „Mreža“ koju čine 11 lokalnih onlajn medija iz Crne Gore.
Veliku zahvalnost dugujemo Ambasadi Sjedinjenih Američkih država u Crnoj Gori za finansijsku i mentorsku podršku u procesu implementacije projektnih aktivnosti – istaknuto je na sastanku kojem su prisustvovali bio i predstavnici PV Informer-a.
Nakon više ciklusa obuke, započete krajem prošle godine, koju su sproveli treneri, predavači i mentori Dušica Tomović, Nemanja Živaljević, Darko Bulatović, Mirjana Jevtović i Mirko Bošković, napisana je i od jula ove godine objavljena ukupno 31 istraživačka priča.
Sve ove istraživačke priče možete pronaći na zajedničkoj platformi koja je kreirana, a koja takođe predstavlja rezultat projekta https://mrezamedija.me/.
Među objavljenim istraživačkim pričama je i sedam iz produkcije portala PV Informer: Uginuće životinja u Pljevljima devet mjeseci pod velom tajne, nadležni odbijaju da dostave rezulatate analiza, objavljena 25. juna, Mrak u pljevaljskom Sportskom centru: Kako je država zaboravila na sopstvenu imovinu, objavljena 8. jula, Život mještana u naselju pored rudarskog kopa na rubu opstanka – Povremeni protesti i blokiranje puta za rudarsku mehanizaciju, objavljena 23. jula, Pljevaljsko naselje “Sarajka” “zarobljeno” u vremenu i prostoru, objavljena 27. jula, Mještani pljevaljskih sela spremaju tužbe: Tražili rekultivaciju kopova Šumane i Borovica, dobijaju deponiju pepela i šljake, objavljena 9. avgusta, Pljevlja, grad na tri rijeke po više mjeseci bez vode za piće, objavljena 28. avgusta i CRNA EKOLOŠKA TAČKA CRNE GORE: Vazduh u Pljevljima je vrlo opasan, ali rešenje problema nije na vidiku, objavljena 25. septembra.
Saradnja redakcija koje su učestvovale u projektu, kako je dogovoreno na sastanku u Nikšiću, biće nastavljena kroz NVU “Mreža”, formirano kroz projekat “Transparentnost lokalnih online medija za jačanje demokratskih kapaciteta”.
Platforma za saradnju članica “Mreže” ostaje https://mrezamedija.me/ .
Predsjednik Osnivačke skupštine Radomir Petrić je prilikom formiranja „Mreže“ kao njen glavni cilj istakao udruživanje lokalnih medija, sa naglaskom na portale, “radi poboljšanja njihovog položaja i statusa”.
Djelatnosti udruženja su informisanje građana, sa fokusom na istraživačko novinarstvo, o temama sa lokalnog nivoa, organizovanje seminara, okruglih stolova, naučnih skupova, radionica o mobilnom i istraživačkom novinarstvu, nastupanje prema drugim subjektima u Crnoj Gori i u inostranstvu, okupljanje različitih udruženja gradjana radi promovisanja i unaprjeđenja osnovnih ciljeva udruženja, te kontakti i saradnja sa evropskim organizacijama koje imaju iste ili slične ciljeve – navedeno je u statutu “Mreže”.
Članovi Osnivačke Skupštine jednoglasno su za izvršnu direktoricu “Mreže” izabrali Jovanu Delibašić.
Sjednici su prisustvovali Vladan Đurišić (Glas Zabjela), Ratko Pejović, Darko Palibrk (PV Informer), Miroslav Marušić (Boka News), Vuk Vujisić (PCNEN), Vuk Mitrović (Vol Podgoricu), Radomir Petrić (Feral.bar), Arjona Resuljani (UL Info), Marija Vujović i Marija Goranović (Onogošt.me) i Nikola Urošević (Radio Berane).
Pročitajte još