PU: Da nije bilo povećanja plata i penzija životni standard bi bio znatno narušen

    4 sata pre 53 pregleda Izvor: rtcg.me

Poreska uprava Crne Gore ukazala je da se na osnovu izvještaja o obračunatim i plaćenim porezima i doprinosima (IOPPD obrazac) dolazi do zaključka da je 93,1 odsto zaposlenih tokom 2019. i 2020. godine imalo zaradu ispod današnje prosječne plate.

Prema tim podacima, tokom 2019. godine i 2020. godine ogromna većina građana imala je primanja znatno ispod današnjih.

„U decembru 2019. godine, 107 od ukupno 186 hiljada zaposlenih ili 57,8 odsto, primalo je zaradu manju od 400 eura, što je iznos koji je za 50 eura niži od minimalne zarade po programu Evropa sad 1 i od trenutne minimalne penzije. Među njima, 36 hiljada građana radilo je za minimalnu ili nižu netto zaradu koja je tada iznosila 222 eura“, pokazuju podaci Poreske uprave (PU).

Iz Poreske uprave navode da je u Crnoj Gori moguće da poslodavac i zaposleni zaključe ugovor o radu na nepuno radno vrijeme, koje može biti na polovinu ili četvrtinu radnog vremena, s tim što taj zaposleni onda može da prima polovinu ili četvrtinu minimalne zarade.

„Zaradu manju od današnjeg minimalca za zaposlene sa srednjom stručnom spremom koji iznosi 600 eura primalo je 147 hiljada zaposlenih ili 79,3 odsto ukupnog broja. Kada zarade iz decembra 2019. uporedimo sa današnjom prosječnom zaradom, podaci pokazuju da je 2019. godine čak 93 odsto građana primalo platu manju od sadašnjeg prosjeka koji iznosi nešto više od 1.000 eura. Situacija se nije značajno poboljšala ni u 2020. Podaci pokazuju da je 57,2 odsto zaposlenih primalo manje od 400 eura, 78,3 odsto zaposlenih manje od sadašnjeg minimalca, dok je 93,1 odsto zaposlenih imalo zaradu ispod današnje prosječne plate“, navode iz Poreske uprave.

„Bez povećanja plata i penzija, životni standard bio bi narušen“

Podsjećaju da mnogi danas ističu da su plate značajno porasle zajedno sa troškovima života zbog rasta inflacije, naglašavajući da analiza realnog rasta primanja pokazuje drugačiju sliku.

„Realni rast prosječne neto zarade, kada se uzme u obzir inflacija, iznosi 49,3 odsto. To znači da crnogorski radnici imaju 49,3 odsto više realne vrijednosti prosječne zarade za trošenje nego prije pet godina. Ovaj podatak istovremeno demantuje spekulacije da je inflacija ‘pojela’ povećanja prihoda i da ljudi raspolažu s manje novca nego prije implementacije programa Evropa sad 1 i 2. Naprotiv, u uslovima dramatične globalne inflacije, ovakva dinamika rasta prihoda značajno je pomogla održanje životnog standarda građana Crne Gore. Da nije bilo povećanja plata i penzija, životni standard bi bio znatno narušen“, zaključili su iz Poreske uprave.