I u novoj godini Pljevljaci su suočeni sa izuzetno visokim koncentracijama štetnih materija u vazduhu koje prestavljaju izuzetnu opasnost za stanovnike Pljevalja, posebno za djecu, stare i hronične bolesnike. Koncentracije praškastih PM10 čestica su tokom čitavog dana prema zabilježenim podacima sa Mjerne stanice u Gagovića imanju bile 4 i više puta veće od zakonom dozvoljenih 50mg/m3, da bi oko ponoći satne koncentracije otrovnih čestica u vazduhu bile skoro 11 puta veće i iznosile su rekordnih 543,4 mg/m3.
U toku dana su mnoga djeca u užem dijelu grada boravila na otvorenom, a da nisu imali informaciju da je taj boravak na otvorenom veoma rizičan za njihovo zdravlje.
Najbolji primjer za to je boravak djece 1. januara 2019. godine u toku dana na klizalištu koje se nalazi na centralnom trgu u gradu u vrijeme kad je zagađenost vazduha bila izuzetno visoka.
Krajnje je vrijeme da čelnici lokalne uprave nešto konkretno urade po pitanju zaštite zdravlja vlastitih građana i počnu sa realizacijom postavljanja digitalnih tabli u užem dijelu grada na kojima će u svakom trenutku biti prezentovani podaci sa mjerne stanice u gradu i istovremeno sa početkom rada TV Pljevlja u okviru Jutarnjeg programa obavezati lokalnog javnog emitera da redovno informiše građane o zagađenosti vazduha u gradu da bi oni sami mogli odlučivati da li je neophodno da u vrijeme visoke zagađenosti borave na otvorenom.
Istovremeno krajnje je vrijeme da lokalna uprava zajedno sa Direktoratom za zaštitu životne sredine i resornim Ministarstvom okonča agoniju oko početka izgradnje nove toplane u gradu koja traje još od 2016. godine što je krajnje neozbiljno i neprihvatljivo.
Pored toga potrebno je da Institut za javno zdravlje Crne Gore dostavi precizne podatke koliko je gradjana Pljevalja obolelo od najtežih bolesti u prošloj godini, koliko je u medjuvremenu umrlo i koliko je preminulih gradjana Pljevalja u prošlog godini preminulo od zagadjenog vazduha. a sve zbog toga što se sve češće plasiraju podaci u medijima da je procenat pljevljaka koji se liječe u domaćim i medicinskim ustanovama u okruženju sve veći.
U ekološkoj Crnoj Gori koja je posle toliko godina od proglašenja, ekološka država jedino na papiru, krajnje je vrijeme da se ispoštuje Ustav i međunarodni i domaći zakoni o zaštiti životne sredine i zdravlja ljudi, posebno građana Pljevalja koji žive u pravom ekološkom getu bez prava na život dostojan čovjeka.
Pročitajte još