U izvještaju nezavisnog revizora Deloita na finansijski izvještaj pljevaljskog Rudnika uglja za 2016, koji je objavljen na Montenegroberzi, navodi se da se protiv ove kompanije vodi 50 sudskih sporova.
Rudnik je 2016. završio sa profitom od 3,7 miliona eura, a Deloit je ocijenio da je kompanijski finansijski izvještaj istinit i objektivan po svim materijalno značajnim pitanjima i pozicijama. Posebno je značajan, ističe se u reviziji, privredni spor po tužbi Opštine Pljevlja radi ispunjenja obaveza po osnovu ugovora o uređenju građevinskog zemljišta iz 2004. Iako u ugovoru nije navedena vrijednost, tužilac je kao vrijednost spora iskazao pet miliona eura. Privredni sud u Bijelom Polju je marta 2015. odbio tužbeni zahtjev opštine, koja se žalila Apelacionom sudu, a ovaj predmet vratio na ponovni postupak.
Iako Rudnik poštuje načelo opreznosti prilikom procjene, budući da postoji velika doza neizvjesnosti, u određenim slučajevima stvarni rezultati mogu odstupati od ovih procjena. Rudnik nije izvršio rezervisanja u finansijskim iskazima za eventualne obaveze po sudskim sporovima.
Po procjeni rukovodstva, iako nije sa sigurnošću moguće predvidjeti konačan ishod sporova, Rudnik neće biti izložen materijalno značajnim potencijalnim gubicima po tom osnovu navedeno je u detaljima na koje je revizor skrenuo pažnju.
Deloit je skrenuo pažnju i na to da su finansijski iskazi pripremljeni pod pretpostavkom da će Rudnik nastaviti poslovanje u skladu sa načelom stalnosti.
A na kraju 2016. kratkoročne obaveze bile su veće od obrtnih sredstava za 16,2 miliona eura, što je za 4,8 miliona manje u odnosu na kraj 2015. Ovo pitanje ukazuje na postojanje materijalno značajnih neizvjesnosti koje mogu da izazovu sumnju u sposobnost kompanije da posluje u skladu sa načelom stalnosti. Nadalje, kratkoročne obaveze na kraju 2016. bile su 27 miliona za poreze i doprinose na zarade 10,8 miliona, ali je Ministarstvo finansija 2017. odobrilo reprogram. Priloženi finansijski iskazi ne uključuju korekcije koje mogu nastati kao rezultat ovih neizvjesnosti. Naše mišljenje nije kvalifikovano u vezi sa navedenim pitanjima navodi se između ostalog u mišljenju ove revizorske kuće.
Pročitajte još