Proteklih dana više intervencija Službe zaštite i spašavanja na gašenju deponije piljevine Vektre Jakić

    4 meseca pre 495 pregleda Izvor: PV Informer
Foto: Iz arhive

Iako je deponija piljevine u nadležnosti Vektre Jakić, Služba zašite i spašavanja opštine Pljevlja je ovih dana bila više puta prinuđena da interveniše na gašenju požara na deponiji, jer iz Vektre Jakić u kojoj je pokrenut stečajni postupak nema aktivnosti za brigu o stanju deponije i eventualnim štetnim posledicama na životnu sredinu i okolne objekte.

U poslednjih 15 dana 7 puta su iz Službe zaštite i spašavanja opštine Pljevlja gasili deponiju piljevine Vektre Jakić. Na obavljenih sedam gašenja požara utrošeno je 118 m3 vode. Troše se velika sredstva i resursi. Požar ugrožava i obližnje stovarište. Vektra Jakić ništa ne čini da je ukloni ili da se sama stara o njoj. Moguća je ekološka katastrofa u samom gradu, a uz to troše se značajna novčana sredstva gradjana.

Predsjednik opštine Plevlja, dr Dario Vraneš je upoznat sa problemom i iskazao spremnost da se opština Pljevlja uključi u rješavanje ovog problema,jer sredstva koja troši opština preko Službe zaštite i spašavanja sigurno nisu mala.

Na ovoj deponiji danas se ne odlaže otpad, ali je ona aktivna u smislu sagorijevanja u njenoj unutrašnjosti, pri čemu se oslobađaju gasovi i dolazi do njenog slijeganja. Ova deponija je prepuštena sama sebi i predstavlja još jedan u nizu ekoloških problema u Pljevljima.

Već skoro pola vijeka postoji problem deponije otpada od prerade drveta i drvnih sortimenata koji su rađeni u nekadašnjem Šumsko industrijskom kombinatu “Velimir Jakić” u Pljevljima, koja ni do danas nije sanirana niti uklonjena.

Pored piljevine na deponiji je povremeno lagerovan i razni drugi otpad. Ono što je sigurno je da se malo može učiniti na gašenju deponije, ako vatra uhvati samo jezgro deponije. U pojedinim dijelovima grada se povremeno osjeća neprijatan miris u vazduhu.

Postoji realna opasnost da dođe do eksplozije unutrašnjosti deponije, jer je očigledno da intezitet sagorijevanja u unutrašnjosti same deponije je buran proces i da on traje već dugi niz godina. Obilaskom deponije iz Ekološkog društva „Breznica“ tvrde da na nekoliko mjesta postoje pukotine ogromne dubine, iz koje izlaze dimni gasovi nepoznatih hemijskih sastojaka, kao i da se vjerovatno radi o sumpor-dioksidu i metanu, ali smatraju da ima prisustva i drugih gasova štetnih po zdravlje stanovništva. Obzirom da je ova deponija potpuno nezaštićena, da ne postoji čak ni ograda oko nje, da je ista dostupna i na njoj primjetno prisustvo i aktivnost ljudi u smislu odnošenja materijala sa iste, postoji realna opasnost da može doći do toga da neko strada na njoj, već odavno upozoravaju i iz ED „Breznica“ iz Pljevalja.

Ekološki inspektor iz Pljevalja Velibor Kljajević u vezi ovog problema nema ovlašćenje da daje izjave za javnost, jer je to u nadležnosti Uprave za inspekcijske poslove Crne Gore.

Takođe i zaposleni u Direktoratu za zaštitu i spašavanje Crne Gore, područne jedinice Pljevlja trenutno nemaju jasan stav u vezi ovog problema, upoznati su sa problemom, ali su obećali da će se uključiti u rješavanje problema onoliko koliko je to u njihovoj nadležnosti.

Česti požari na ovoj deponiji u značajnoj mjeri troše sredstva građana, pa bi bilo neophodno da se račun ispostavi vlasniku deponije, jer troškovi utrošene vode, mehanizacije i ljudstva su veliki i ne mogu se trošiti u nedogled.