Proširenje EU uvijek praćeno poteškoćama

    4 godine pre 432 pregleda Izvor: rtcg.me

Pristupanje EU „nije krevet posut ružama“, i uvijek će biti poteškoća kada je riječ o proširenju, kazao je novinarima u Briselu portparol predsjednice Evropske komisije Erik Mamer, povodom blokade zaključaka o Zapadnom Balkanu u Savjetu EU.

„Uvijek će biti prepreka na putu kada je riječ o proširenju, pregovori će nekad biti suočeni sa poteskoćama. Članstvo u EU nije „krevet posut ružama“ ni za koga, ali to ne remeti činjenicu da je za predsjednicu Fon der Lajen i za Komisiju proces proširenja na Zapadni Balkan zaista prioritet i definitivno zahtijeva čvrstinu i karakter, ali istrajaćemo na tom putu“, kazao je Mamer.

Na pitanje novinara koja je uopšte uloga nove metodologije s obzirom na to da se i nakon njenog usvajanja javljaju isti problemi kao i ranije, portparolka EK Ana Pisonero Hernandez je kazala da se sve zemlje članice više puta potvrdlie posvećenost evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana.

„Mi smo ponudili metodologiju koja zemljama može pomoći da napreduju u reformama kako bi se ponovo dobio kredibilitet i povjerenje na obje strane. Jasno je da su zemlje članice važne u tom procesu i ja bih rekla da su zemlje članice više puta potvrdile evropsku prespektivu Zapadnog Balkana i ona ostaje neporomijenjena i svih 27 zemalja su saglasne u tome“, kazala je Pisonero.

U Komsiji napominju i da se rad sa Zapadnim Balkanom odvija na više frontova, te da je Komsija, pored nove metodologije, ponudila regionu značajan finansijski paket kako bi se ublažile posljedice kovida19, kao i ekonomski i investicioni plan.

U Evropskoj komisiji napominju da se pregovori među zemlja članicma o novim koracaima u procesu proširenja nastavljaju, a da je stav Komisije da se prve konfrencije sa Skopljem i Tiranom održe što je prije moguće.

Njemački ministar evropskih poslova Mihael Rot, ranije danas, kazao je da njemačko predsjedavanje EU čini sve što je u njihovoj moći kako bi se postigao dogovor o organizovanju međuvladine konferencije sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, i da bi „bilo šta drugo bilo vrlo ozbiljna politička greška na štetu stabilnosti i bezbjednosti na Zapadnom Balkanu“.