Promjene Zakona o predsjedniku, moguće samo uz promjenu Ustava

    2 godine pre 240 pregleda Izvor: rtcg.me/cdm.me
Foto : Foto: Print screen –

Direktor Građanske alijanse Milan Radović je istakao da inicijativa o promjeni Zakona o predsjedniku, gdje bi se njegove ingerencije prenosile na Skupštinu, nešto što bi tražilo promjenu Ustava. U suprotnom bez funkcionalnog Ustavnog suda samo se vrtimo u krug.

Nakon tih izmjena, kako je kazao gostujući u emisiji Radija Crne Gore “Link”, nezadovoljni bi se obratili Ustavnom sudu koji opet ne može da odlučuje.

“Potrebno je uključiti u to pitanje i akademsku zajednicu i političe subjekte i NVO sektor i međunarodne partnere i tražiti najbolje rješenje”, kazao je Radović.

On je naglasio da je sasvim izvjesno da će ova politička situacija u kojoj nemamo funkcionalan Ustavni sud potrajati još nekoliko mjeseci, što zbog procedura koje se sada ponovo moraju pokrenuti u procesu izbora sudija, što zbog nemogućnosti političkih subjekata da dijalogom dođu do rješenja, jer nekima ovo stanje i odgovara.

Kako je kazao gostujuću u emisiji Radija Crne Gore “Link”, nije optimista da će do tog dijaloga doći, jer postoji više političkih subjekata kojima ovo stanje odgovara.

“Mi smo u Građanskoj alijansi ranije više puta apelovali i kritikovali ponašanje političkih subjekata, ukazujući da ovo jeste veliku javni interes i da je dogovor oko kriterijuma za izbor sudija neophodan. Problem je što kod nas politički subjekti privatizuju tu stvar i žele da za sudije izaberu one koji su bliski njigovim političkim opcijama i da u narednom periodu preko njih utiču na rad Ustavnog suda, a poenta je potpuno drugačija da imamo nezavisni sud”, naglašava Radović.

Kaže da ovo pitanje mora da bude prioritet, te da je ulaženje u izbore bez Ustavnog suda veliki rizik.

“Imali smo kvalitetne kandidate, ali u političkom nadgornjavanju došli smo do ove situacije. Nema povjerenja između političkim subjekata i to se mora rješavati. Očekujem od EU da se umiješa da bi dijalog krenuo”, naveo je Radović.

Ističe da je moguće da u prigovorima u vezi izbornog procesa i sud u Strazburu bude adresa, te da su do sada kao NVO koja se bavi ljudskim pravima imali slučajeva u kojima su preskakali Ustavni sud i direktno se obraćali Evropskom sudu za ljudska prava i uspijevali da dobiju sporove.

“Ovo bi bio prvi put da se rješavaju tamo i izborna prava, a može se desiti da želbe idu ka Ustavnom ako ne dobiju odgovor njihovi zastupnici će razmišljati i o Strazburu.

Situacija u Šavniku, kaže, pokazala je da nam treba izgradnja efikasnog i demokratskog načina izbora, jer se pojavljuje veliki broj nepravilnosti i pokušaja zloupotrebe zakona, pa imamo i to upisivanje birači iz mjesta u mjesto.

“Tu je potrebna dobra izborna reforma i to se može regulisati brojnim zakonskim izmjenama, pa recimo da onaj koji se doseli u neko mjesto ne može glasati izvjesno vrijeme ili u četiri godine mogu glasati samo jedanput na lokalnim izborima”, kazao je Radović.

Sve više se traže vanredni parlamentarni izborni i ta priča je krenula još sa preliminarnim rezultatima. Smatra da nakon pada dvije vlade trebali da se dese ti izbori i da se stvori stabilna vlada.