Prokrijumčareno skoro 450.000 paketa cigereta

    9 sati pre 59 pregleda Izvor: rtcg.me

Tačno 442.192 paketa cigareta prokrijumčareno je preko carinske linije tokom prošle godine, radi plasiranja na sivom tržištu. To se navodi u platformi za učešće crnogorske delegacije na sastanku Odbora za stabilizaciju i pridruživanje sa EU, koju je objavilo Ministarstvo evropskih poslova.

Prema podacima Uprave policije, od 1. januara do 31. decembra prošle godine, u oblasti borbe protiv krijumčarenja cigareta, Specijalnom državnom tužilaštvu procesuirana su četri pravna i 28 fizičkih lica.

Među njima su jedan javni funkcioner, sedam policijskih i dva carinska službenika, kao i dvije osobe evidentirane kao članovi OKG-a. Ukupna količina cigareta koje su prokrijumčarene preko carinske linije u nepoznatom pravcu, radi njenog plasiranja na sivom tržištu, iznosi 442.192 paketa.

„Osnovnim državnim tužilaštvima je u oblasti suzbijanja nedozvoljene trgovine i krijumčarenja cigareta, kroz obavještajni projekat ’’MERLIN’’ podnešeno 17 krivičnih prijava protiv 17 lica za 17 kd nedozvoljena trgovina. Takođe je podnijeto i sedam krivičnih prijava protiv osam lica za osam krivičnih djela Nedozvoljena trgovina, a ukupno je oduzeto 1 707,50 kg rezanog duvana, u vrijednosti od 93.392 eura“, navodi se u pomenutoj platformi. 

Pored toga, u realizaciji predmeta „Izvor“ koji je takođe usmjeren na suzbijanje krijumčarenja cigareta, ODT-u su podnijete četri krivične prijave protiv ukupno pet osoba za četri krivična djela – krijumčarenje u produženom trajanju i krivično djelo primanje mita, za koje je procesuiran i jedan policijski službenik, odnosno inspektor.

Prošle godine 16 krivičnih djela trgovina ljudima

Tokom prošle godine otkriveno je i 16 krivičnih djela trgovina ljudima. U tim predmetima prijavljeno je ukupno 17 osoba.

U pomenutoj platformi se navodi da su prijavljeni, vršenjem ovih krivičnih djela zloupotrijebili 31 osobu (od kojih 25 maloljetnih) i to kroz: prinudni rad i prosjačenje – u dva slučaja, prosjačenje – u devet slučajeva; seksualnu eksploataciju – u dva slučaja, radnu eksploataciju – u dva slučaja, sklapanje nedozvoljenog braka – u jednom slučaju.

Podnijeto je i deset krivičnih prijava kojima je procesuirano 26 osoba za 26 krivičnih djela nedozvoljeni prelazak državne granice i krijumčarenje ljudi.

„Lica prijavljena ODT-ima, njih 11, su aktivnošću policijskih službenika spriječena u namjeri da prokrijumčare 66 stranih državljana bez potrebne dokumentacije za boravak i kretanje, od kojih 60 migranata – 23 iz Sirije, 15 iz Bangladeša, devet iz Nepala, sedam iz Pakistana, četri iz Sudana i dva iz Egipta“, piše u ovoj Platformi.

Navodi se da je izvještajni period obilježila akcija kodnog naziva „Alibaba“ razbijanjem krijumčarskih mreža koje su svoje radnje sprovodili od kraja 2023. i tokom 2024. godine. Realizacijom ove operacije, Specijalnom državnom tužilaštvu podnijeta je krivična prijava i procesuirano je 15 osoba, od kojih je 13 uhapšeno zbog osnovane sumnje da su na organizovan način izvršili krivična djela nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi.

U tom periodu oslobođeno je 11 migranata koji su bili predmet otmice, među kojima je bilo sedam državljana Egipta i četri državljanina Sirije. Tom prilikom uhapšena su i procesuirana tri državljanina Pakistana zbog sumje da su počinili krivično djelo otmica.

„U cilju suzbijanja prinudnog prosjačenja u kontinuitetu se sprovodi akcija „Prosjak“, od početka 2024. izvršeno je ukupno 82 akcije „Prosjak“ i kontrolisano ukupno 87 lica. Prilikom kontrole 87 lica zatečeno je u prosjačenju, od koji 32 odrasle osobe i 55 maloljetnih lica. Vrhovni državni tužilac i ministar unutrašnjih poslova 17. IV 2024. donijeli su Odluku o formiranju Operativnog tima za borbu protiv trgovine ljudima i nedozvoljenog prelaza državne granice i krijumčarenja ljudi“, zaključuje se u platformi.