Proizvodnja staje ako radnici odu u penziju

    7 godina pre 110 pregleda Izvor: vijesti.me

Ukoliko Elektroprivreda (EPCG) ne postigne dogovor sa 21 radnikom, koji su stekli uslov i hoće da idu u penziju, ali im direktor Termoelektrane (TE) Pljevlja Vladimir Šestović ne da saglasnost, postoji mogućnost da od polovine maja neće imati ko da pokrene proizvodnju u tom energetskom postrojenju. Problem je što ako radnici odu u penziju, neće imati kvalifikovane radne snage za pokretanje proizvodnje. Radnici kojima je Šestović odbio da da saglasnost za penziju stekli su uslove za odlazak, ali nemaju godine starosti. Ukoliko Šestović ostane pri svome stavu, kako je „Danu potvrdilo više izvora, radnici mogu otići u penziju bez dijela otpremnine, žrtvujući više hiljada eura. Pojedini su, prema našim informacijama, spremni da se odreknu otpremnine, zbog pritiska koji se na njih vrše prilikom rada u TE Pljevlja. Elektroprivreda, dakle, ima dvije sedmice da postigne dogovor sa radnicima, kako bi Termoelektrana počela sa proizvodnjom kada se remont završi.

Iz Elektroprivrede nam je potvrđeno da direktor Termoelektrane nije prihvatio da 21 zaposlenom radniku da saglasnost za prodaju radnih mjesta, kako bi išli u penziju, već je prihvatio zahtjev samo 12 radnika. Njih 33 je Šestoviću tražilo saglasnost.

U TE Pljevlja trenutno su na neodređeno vrijeme zaposlena 154 radnika kazali su iz EPCG uz pojašnjenje da u ovoj kompaniji u kontinuitetu gaje pozitivan trend zapošljavanja mladih kadrova, kao i planiranu dinamiku dobrovoljnog odlaska iz kompanije, a sve u cilju ispunjavanja potrebe pravovremenog podmlađivanja kadra koji će moći da kvalitetno zamijeni one koji ispune uslove za odlazak u penziju.

Kazali su da Sindikat i menadžment, u kontekstu aktuelne ekonomske situacije, uvijek pokušavaju da postignu najbolje moguće rješenje u ovakvim slučajevima čime nastavljaju i potvrđuju kvalitetan odnos.

I pored tvrdnje da redovno zapošljavaju i podmlađuju radnu snagu, izbjegli su da kažu koliko su zaposlili radnika u toku prošle i ove godine na neodređeno vrijeme. Na ovo pitanje nijesmo dobili odgovor, ali su kazali da su 33 radnika tražila penziju, te da je direktor Šestović dao saglasnost za odlazak svega 12.

Kako je jedan od uslova za realizaciju predmetnih zahtjeva i saglasnost direktora, sa aspekta potrebe neprekidnog procesa i organizacije rada, za njih 12 je trenutno data saglasnost rečeno nam je u ovoj kompaniji.

Oni tvrde da će u narednom periodu biti zapošljavanja novih lica u Termoelektrani, ali precizno nijesu odgovorili koliko će biti primljeno novih radnika. Prema našim informacijama, na pojedinim radnim mjestima treba da prođe dosta vremena da se neko lice osposobi za rad.

Sa druge strane, EPCG planira da tokom ove godine u radni odnos primi određeni broj radnika u TE „Pljevlja“ u skladu sa potrebama procesa rada tvrde u Elektroprivredi.

U naredne dvije sedmice ostaje da se vidi kako će se riješiti ovaj problem. Jedna od opcija je i da se radnicima dozvoli prodaja radnih mjesta, gdje bi dobili otpremninu i otišli u penziju, ali da ostanu na radnim mjestima dok se mlađi radnici ne obuče za rad.

Termoelektrana je prije 14 godina imala 440 stalno zaposlenih, ali politika stalnih pritisaka na zaposlene da odu u penziju, koja se godinama sprovodila u ovom preduzeću, dovela je do toga da je sada broj radnika smanjen na 154.

Odlazili zbog pritisaka

Tokom prethodnih godina, u vrijeme kada je izvršni direktor Termoelektrane bio Luka Jovanović, veliki broj radnika je bukvalno pod pritiskom natjeran da proda svoja radna mjesta i odu u penziju. Jedan broj zaposlenih se tada javno žalio da glavni pritisak nad njima sprovodi sadašnji izvršni direktor Vladimir Šestović. Prema tvrdnjama radnika, pod pritiskom Šestovića, dok se Jovanović pravio nevješt i neobavješten, veliki broj zaposlenik odlučio je da ode u penziju. Tako se desilo da se broj zaposlenih sa oko trista pedeset, koliko ih je bilo sa dolaskom Jovanovića i Šestovića u Termoelektranu, prije pet godina, svede na sadašnjih 154.

Šestović je kao nagradu od poslovodstva Elektroprivrede dobio direktorsko mjesto u Termoelektrani, nakon što se Luka Jovanović vratio u Nikšić.

Koliko se daleko išlo, jedan broj zaposlenih koji nijesu htjeli da idu u penziju, a pripadali su kategoriji invalida rada, raspoređeno je u posebne prostorije, gdje nijesu imali nikakvo zaduženje, već da tu sjede osam časova. Takvih radnika, po našim saznanjima, i dalje ima u Termoelektrani. Sve je to rađeno u saglasnosti sa politikom Elektroprivrede da se u pljevaljskoj Termoelektrani što više smanji broj zaposlenih, a poveća profit.