Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine pokušalo je tokom sjednice Vlade prije petnaestak dana da dobije saglasnost za prenos vlasništva nad državnim objektom na Opštinu Pljevlja, kako bi tek usmeno najavljeni privatni univerzitet u tom gradu dobio prostor za rad.
Osnivači te ustanove, potvrđeno je “Vijestima”, do sada nijesu predali niti jedan dokument kako bi dobili neophodne dozvole za rad, ali to nije spriječilo resor Slavena Radunovića da pokuša da im obezbijedi prostor.
Više izvora redakcije tvrdi da se ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović na sjednici Vlade od 21. marta žestoko usprotivila predlogu da ta tačka bude uvrštena na dnevni red.
Prema istim informacijama, Jakšić-Stojanović je upozorila predstavnicu Ministarstva urbanizma i državne imovine da ustanova, čije je osnivanje u oktobru prošle godine najavio Vojo Laković, da se moraju ispuniti zakonima predviđene procedure za osnivanje univerziteta, nakon čega je odlučeno da se delegirani predlog ne nađe na dnevnom redu te sjednice.
Iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine od 26. marta ne odgovaraju na pitanja “Vijesti” o kojem je tačno prostoru riječ, gdje se on nalazi. Nijesu odgovorili ni kako i zbog čega je taj resor imao takav predlog, s obzirom na činjenicu da se radi samo o planu za osnivanje privatne ustanove u Pljevljima, dok njeni osnivači još skupljaju dokumentaciju kako bi dobili akreditaciju i dozvole za rad nadležnog Ministarstva.
Na pitanja nijesu odgovorili ni iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.
Odgovor je, međutim, stigao iz Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju – najavljena ustanova im do sada nije predala ni jedan jedini papir.
“Povodom Vašeg dopisa od 27. marta 2025. godine kojim od Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja tražite odgovore o tome da li su osnivači, kako su medijski najavljivali, do sada predali dokumentaciju za dobijanje početne akreditacije za Univerzitet u Pljevljima te ako jesu, da li je Agencija donijela odluku – da li ispunjavaju kriterijume, obavještavamo Vas da navedena ustanova nije predala dokumentaciju za započinjanje postupka akreditacije”, odgovorili su iz Agencije na čijem je čelu Tatjana Ćalasan.
Laković je u oktobru potpisao Memorandum o saradnji sa predsjednikom Opštine Pljevlja Dariom Vranešom, kada je i saopšteno da će buduća ustanova biti privatno-javno partnerstvo.
Memorandum o saradnji, kako su tada prenijeli mediji, predviđa da Opština Pljevlja ustupi prostor za rad univerziteta, a sve ostalo spada u obaveze osnivača ustanove.
Tada je u opticaju bilo više lokacija…
Prema Zakonu o visokom obrazovanju, osnivanju ustanove mora prethoditi zakonska procedura.
“Ustanova se može osnovati i obavljati djelatnost, ako ima sertifikat o akreditaciji studijskog programa; obezbijeđen odgovarajući prostor u vlasništvu ili po osnovu zakupa (učionice, laboratorije, biblioteku, prostorije za vannastavne aktivnosti studenata), nastavna sredstva, opremu i druga sredstva neophodna za obavljanje djelatnosti; obezbijeđene uslove i nesmetan pristup za lica sa invaliditetom; obezbijeđeno akademsko osoblje koje je izabrano u akademsko zvanje po propisima Crne Gore, od kojih su najmanje tri nastavnika za osnovne studije, odnosno dva nastavnika za master studije, sa akademskim zvanjem, koji su zaposleni sa punim radnim vremenom…”, stoji u Zakonu.
Ustanova mora da ima i obezbijeđenu jednu polovinu saradnika od ukupnog broja potrebnih za izvođenje nastave iz svakog studijskog predmeta na svakoj studijskoj godini, ali i da sa njima ima zaključen ugovor o radu.
“…Obezbijeđena finansijska sredstva za osnivanje i obavljanje djelatnosti, obezbijeđene higijensko-tehničke uslove, u skladu sa posebnim propisima”, precizirano je u Zakonu.
You must be logged in to post a comment.