Da je Vlada znala, još u julu 2012. godine, da neće biti drugog bloka Termoelektrane Pljevlja (TEP), vidi se i po odluci koja se odnosi na smanjenje stalnog dijela koncesione naknade Rudniku uglja (RUP), za eksploataciju uglja. Odlukom iz te godine Vlada je smanjila stalni dio koncesije na ugalj Rudniku, jer nije imao potrebu da proizvodi tri miliona tona uglja, koliko je bilo potrebno za rad dva bloka Termoelektrane.
Prema dostupnoj dokumentaciji, Rudnik uglja se u 2011. godini obratio Vladi sa zahtjevom da se koncesiona naknada smanji, jer neće biti predviđene proizvodnje uglja od tri miliona tona na godišnjem nivou, s obzirom na to da nije došlo do izgradnje drugog bloka. Vlada je 26. januara 2012. godine donijela odluku da formira radnu grupu, koja će utvrditi činjenično stanje na terenu. U radnu grupu su tada ušli Vladimir Dubljević, kao predsjednik, Boško Šljivančanin i Radosav Čović. Potom je radna grupa podnijela Vladi na usvajanje izvještaj, gdje je utvrđeno da u periodu od 1. januara 2012. pa do 31. decembra 2024. godine stalni dio koncesione naknade ne treba da bude 1,34 miliona, već 672 hiljade eura, iz razloga što neće doći do izgradnje drugog bloka do perioda važenja koncesije. Sve to vrijeme, predstavnici Vlade su najavljivali izgradnju drugog bloka, čak i potpisali ugovor o izgradnji 2016. godine sa Škodom Prahom.
Vlada je u julu 2012. godine donijela odluku o smanjenju stalnog dijela koncesije, ne ostavljajući mogućnost da će drugi blok Termoelektrane biti sagrađen u periodu od 2012. do danas, pa čak ni do 2026. godine, odnosno do perioda važenja ugovora o korišćenju koncesije Rudnika uglja na eksploataciju uglja u pljevaljskom basenu. Iz svega se jasno može vidjeti da je Vlada, na čijem se čelu tada nalazio Igor Lukšić, već tada znala da drugog bloka Termoelektrane neće biti.
- Eksploatacija uglja i otkrivke, kao i iznosi stalnog dijela koncesije treba da budu kao i od 15. juna 2006. do 31. decembra 2011. godine. Predlog je obrazložen činjenicom, što se prilikom zaključenja predmetnog ugovora, odnosno kod utvrđivanja ugovorene dinamike eksploatacije uglja i otkrivke za period od 2012. do 2025. godine, planirala izgradnja drugog bloka u 2012. godini i dalje. Zbog toga je proizvodnja uglja planirana u duplo većem obimu nego u periodu od 15. juna 2005. do 31. decembra 2024. godine – piše u izvještaju koji je sačinila radna grupa a na osnovu kog je Vlada donijela odluku da se stalni dio koncesije Rudniku uglja smanji za pola.
U izvještaju se precizira se da drugog bloka nema i da se stalni ili fiksni dio koncesije mora smanjiti, ali se nijednom riječju ne pominje da će se možda drugi blok graditi, odnosno da postoji mogućnost da se to uradi. Vlada nije donijela odluku da smanji koncesiju za dvije ili tri godine, već je odluka donijeta, da se koncesija smanji odmah za narednih 13 godina.
Sam ugovor o eksploataciji uglja u pljevaljskom basenu, od strane Rudnika uglja, između Vlade i Rudnika, potpisali su 2006. godine tadašnji ministar ekonomije Predrag Bošković i izvršni direktor Rudnika Filip Vuković. Ugovor je predviđao proizvodnju uglja u periodu od 1. januara 2012. do 31. decembra 2024. godine u iznosu od tri miliona tona na godišnjem nivou, jer se tada vjerovalo da će već 1. januara 2012. godine početi sa radom drugi blok Termoelektrane. Tadašnji planovi rada dva bloka Termoelektrane predviđali su da će za rad istih biti potrebna 2,3 miliona tona uglja, dok bi se ostatak uglja prodavao za široku potrošnju.
Nedavno je Vlada odlučila da rekonstruiše prvi blok i tako mu produži radni vijek. To je urađeno pošto je raskinut ugovor sa Škodom Prahom.
Pročitajte još