Pribilović: Nazadovanja u reformi javne uprave, Vlada ugrožava evropski put

    4 godine pre 364 pregleda Izvor: PV Informer

– I pored činjenice da je Crna Gora do sada postigla značajan napredak u oblasti reforme javne uprave, što EK potvrđuje i ovih dana, aktuelna vlast reformu javne uprave nema kao prioritet na svojoj agendi. Dokaz tome jeste marginalizovanje javnih konsultacija, bez kojih nema reforme javne uprave, smatra poslanica DPS CG Suzana Pribilović.

Naime, izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori za 2019. godinu koji ističe da su potrebni značajni napori kako bi se osiguralo povećanje učešća javnosti u kreiranja politika kao dio inkluzivnog političkog dijaloga, prikazivali su neophodnost poboljšanja kvaliteta javnih rasprava.

Pribilović podsjeća da je na osnovu Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave koju je Vlada donijela 27. februara 2020. godine (Službeni list Crne Gore, br.  18/2020), Ministarstvu javne uprave pored nadležnosti za pripremu propisa koji uređuje postupak sprovođenja javne rasprave, utvrđena i nadležnost praćenja kvaliteta sprovođenja javnih rasprava u pripremi zakona i strategija.

Napominje da je okviru tadašnjeg Ministarstva javne uprave, na osnovu novog Pravilnika o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, uspostavljen je poseban Odsjek za praćenje kvaliteta sprovođenja javnih rasprava u pripremi zakona i strategija, koji će koordinirati proces, pripremati propise, godišnje izvještaje kao i mišljenja o rezultatima javnih rasprava i poštovanju standarda utvrđenih propisima koji regulišu ovu oblast. Na ovaj način obezbijeđena je institucionalna podrška novom procesu.

Ministarstvo je u saradnji sa SIGMA/OECD pripremilo Smjernice za praćenje kvaliteta sprovođenja javnih rasprava u pripremi zakona i strategija u Crnoj Gori. – Smjernice sadrže moguće mehanizme i opcije za kontrolu kvaliteta javnih rasprava kao i Listu za provjeru usklađenosti postupka sprovođenja javnih rasprava sa propisanim standardima, naglašava Pribilović.

„Imajući u vidu da je prethodno Ministarstvo zaokružilo normativni i institucionalni okvir, bilo je neophodno kvalitetno implementirati novu nadležnost centralne kontrole kvaliteta sprovođenja javnih rasprava na način da se obezbijedi da sva ministarstva uz predloge zakona i strategija koje dostavljaju Vladi na razmatranje, ujedno dostavljaju i mišljenje Ministarstva javne uprave o kvalitetu sprovođenja javnih rasprava u pripremi dokumenta“, ističe poslanica DPS CG.

Pribilović tvrdi da su, formiranjem nove vlade i Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija (MJUDM), ove aktivnosti u potpunosti zaustavljene.

Ukazuje da ni jedan izvještaj o javnim raspravama nije dostavljen Ministarstvu radi kontrole. – Na kraju novim pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u MJUDM u potpunosti su isključeni ovi poslovi tako da ne postoji više ni Odsjek a ni bilo koji službenik koji je zadužen za ove poslove, napominje ona.

– Ili je riječ o neznanju onih koji su pisali Pravilnik ili želji da se ne sprovode zacrtani ciljevi reforme javne uprave koji su utvrđeni u saradnji sa EK, a samim tim ni poboljša životni standard naših građana, zaključuje Pribilović u saopštenju.