Iako aktuelna anti državna kampanja nije prvi atak na Crnu Goru, agresija je ovoga puta veoma snažna jer je u političku akciju direktno uključena Srpska pravoslavna crkva. Do te mjere da su odredili nosioca i sastavili redosljed na listi Demokratskog fronta. Od kad postoje crkva i država ovakvog primjera nije bilo! Nema nikakve dileme da će to biti još jedan neuspjeli eksperiment anticrnogorskih snaga, kazao je premijer Duško Marković odgovarajući na pitanja građana putem portala CdM.
Marković je primio veliki broj pitanja koja su se tiču socijalnih ili zdravstvenih problema građana, evropskih integracija, infrastrukturnih projekata, predstojećih parlamentarnih izbora, a gro se odnosi na pitanje crkve i njenu uključenost u političku kampanju.
– U modernoj Evropi, već duboko u 21. vijeku, politički lideri svoje izborne kampanje ne vode po crkvama i manastirima, niti sveštena lica agituju za pojedine političke partije! Kod nas evo i to je moguće, pa građanima nije jasno da li se nosilac liste Demokratskog fronta kandiduje za mitropolita, ili se mitropolit kandiduje za predsjednika Vlade – kazao je Marković odgovarajući na jedno od brojnih pitanja odnosa države i crkve.
Marković je rekao da su Vlada i njene institucije na svaki pokušaj ugrožavanja crnogorske državnosti reagovale u skladu sa zakonom.
– Ipak, kao što znate, nije sankcionisanje takvih nasrtaja isključivo u nadležnosti Vlade. Postoje i tužilačka, i sudska vlast, koje su samostalne. Ja vjerujem da će i građani 30. avgusta masovno kazati šta misle o svima koji udaraju na državnost Crne Gore – dodao je on.
On je istakao da je uvjeren da je najjača odbrana naše države od ataka u njenom daljem demokratskom i ekonomskom napretku.
Na pitanje da li je moguće da se poslije 14 godina samostalnosti borimo protiv srpskog nacionalizma i ljudi koji mrze svoju državu, Marković je rekao da se ne bi saglasio da većina ne voli svoju državu.
– Ja se ne bih saglasio, kada je u pitanju najveći broj ljudi, da je riječ o onima koji mrze svoju državu. Vjerujem da su mnogi izmanipulisani i zavarani, mnogi i nezadovoljni socijalnim i društvenim statusom, i da ih to opredjeljuje da učestvuju u nečemu što je u suštini upereno protiv interesa države Crne Gore. Taj naš problem nije nastao ni juče, ni prije nekoliko godina. Traje duže makar od jednog vijeka. i uvijek je podstaknut sa adresa van Crne Gore. Kvalitet života modernog svijeta je ono čemu težimo i u Crnoj Gori i kako budemo dostizali evropske standarde siguran sam da će ostajati sve manje prostora za nacionalne i vjerske manipulacije. Istovremeno, kroz naš kulturni i obrazovni sistem mora se potencirati istinita slika o našoj istoriji, državotvornoj tradiciji i identitetu. Ne da bi bilo koga drugog degradirali, već da bi mi bili ono što zaista i jesmo – poručio je Marković.
Osnaživanje identiteta za opstanak države
Neupitno je, ističe premijer, da negiranje crnogorskog identiteta vodi i negiranju potrebe za samostalnom crnogorskom državom.
– Tako da svi ataci na državu Crnu Goru imaju svoju osnovu u negiranju crnogorske nacije, jezika, kulture i crkve. Ako sve to ne postoji, ako smo svi mi Srbi, govorimo srpskim jezikom i imamo srpsku crkvu, čemu onda država Crna Gora? Dakle, pitanje očuvanja i osnaživanja našeg identiteta je ujedno i pitanje opstanka crnogorske države. Uvjeren sam da je većinska Crna Gora svjesna ovih opasnosti i da će 30. avgusta odlučno kazati DA svojoj domovini – naglasio je on.
Na piranje da li bi vlada Crne Gore radila na kanonskom priznanju Crnogorske pravoslavne crkve (na čijem je čelu Mihailo Miraš Dedeić) ili bi nastojala da Mitropolija crnogorsko- primorska, eparhija Srpske pravoslavne crkve, dobije status autokefalne ili makar autonomne crkve, Marković je odgovorio da Vlada nema namjeru da se bavi kanonskim ustrojstvom pravoslavne crkve.
– Ono što je naša namjera jeste da pomognemo u prevazilaženju očigledne podvojenosti u pravoslavnom biću Crne Gore. Da li će se to ostvariti pod okriljem jedne, Pravoslavne crkve, ili na neki drugi način – ne želimo da presuđujemo! Želimo samo da budemo konstruktivan partner u rješavanju jednog očiglednog problema koji opterećuje društveni život u našoj zemlji. Na žalost, u predstavnicima Srpske pravoslavne crkve nijesmo naišli na kontruktivnog partnera u ovoj namjeri. Naprotiv. Ali, problem ne može vječito trajati, niti je moguće zatvarati oči pred očiglednim činjenicama. Sigurno je da će nova Vlada i dalje biti strpljiva i tražiti mogućnost za kompromis, upravo u interesu i crkve i države – poručio je on.
Pred nama je, kako kaže, procedura utvrđivanja vlasništva nad pojedinim vjerskim objektima, onako kako to predviđa Zakon o slobodi vjeroispovijesti. On je podsjetio da je Uprava za imovinu dobila zaduženje da precizno definiše vlasnički status svih vjerskih objekata.
– U pitanju je obiman posao, koji je u toku, ali sasvim sigurno će javnost biti upoznata sa rezultatima – poručio je Marković.
Na pitanje postoji li šansa da se u Crnoj Gori pravoslaci zaposle u nekoj državnoj instituciji, Marković je odgovorio da vjera nikada neće biti kriterijum za zapošljavanje.
– U državnim institucijama radi veliki broj pravoslavaca, baš kao i pripadnika svih drugih vjera. To nikada nije bio, niti će biti kriterijum za zapošljavanje. Da bi radili, kako kažete, normalan posao, možete ali i ne morate biti član DPS. Stručnost, obrazovanje i iskustvo – to su kriterijumi za koje se zalagala ova Vlada. A tako će biti i u narednom mandatu – poručio je on.
Spoljopolitički uspjesi Vlade
Brzi završetak procesa pristupanja NATO-u Marković vidi kao najveći spoljnopolitički uspjeh njegove Vlade.
– Već u prvoj godini našeg mandata realizovan je jedan od dva ključna spoljnopolitička prioriteta i Crna Gora je prvi put u svojoj istoriji postala ravnopravna članica najmoćnije alijanse na svijetu. Suvišno je da i ovdje podsjećam na sve benefite koje je to članstvo donijelo našoj zemlji. Istakao bih takođe i dobar napredak koji smo ostvarili u pregovorima o članstvu u EU, uprkos brojnim objektivnim teškoćama s kojima smo se suočavali. Takođe, i naš doprinos regionalnoj saradnji, gdje smo uvijek igrali konstruktivnu ulogu i zalagali se za dobrosusjedske odnose, kao i tretiranje svih neriješenih pitanja u regionu kroz dijalog – dodao je on.
Očekuje da do kraja godine, tokom njemačkog predsjedavanja, Crna Gora krene sa fazom zatvaranja pregovaračkih poglavlja.
– Mi smo ispunili sve uslove za jedan broj poglavlja, ali kao što znate ne zavisi baš sve uvijek od nas. Raduje me najava Njemačke da će jedan od prioriteta njihovog predsjedavanja biti i proces proširenja, tako da očekujem da će Crna Gora kao lider ovog procesa odlučno krenuti u završnu fazu pregovora o članstvu. Nije realno u ovom trenutku predvidjeti koje godine ćemo postati članica EU. Ja vjerujem da do kraja mandata naše buduće Vlade možemo zatvoriti sva poglavlja, a onda slijedi složen proces verifikacije unutar država članica. U svakom slučaju, Crna Gora će biti prva naredna članica EU – naveo je Marković u odgovoru na jedno od pitanja čitalaca.
Na pitanje da li možemo očekivati da će Crna Gora biti članica EU do 2025. godine, Marković je rekao da je realno da do tada okončamo pregovarački proces.
Ispraviće greške
Na pitanje da li će mijenjati nepouzdan i neprofesionalan kadar u institucijama, Marković je rekao da ne treba generalizovati.
– Neki su odradili dobar posao, ali ću se saglasiti da je bilo i promašaja. Ispravićemo greške i konačno, mogu vam garantovati da će se zakoni u Crnoj Gori sprovoditi i poštovati i da nikada neće biti kompromisa sa snagama koje skrnave antifašizam kao jednu od najsvjetlijih tekovina moderne Crne Gore.
Marković je rekao i da tema ko će biti mandatar nove Vlade još nije bila na dnevnom redu u DPS.
– Kada budemo imali konačan ishod izbora, pozabavićemo se i tim pitanjem. Ono što je nesumnjivo jeste da će novu Vladu voditi Demokratska partija socijalista – dodao je on.
Marković je ponovio i da nakon izbora neće biti smanjenja plata u javnom sektoru, penzija i socijalnih davanja neće biti umanjivane.
Ističe i da je nemoguće predvidjeti u ciframa rezultat izbora, ali je uvjeren u ubjedljivu pobjedu Demokratske partije socijalista.
– Ubjedljivija nego ikad – poručio je Marković.
Pročitajte još