Prelazak na obnovljive izvore energije je imperativ

    3 godine pre 656 pregleda Izvor: cdm.me

Iako su promjene u energetici nezaustavljive, mora se voditi računa o tome da budu postupne, uz očuvanje stabilnosti energetskog sistema, kazao je u intervjuu Glasniku Nikola Kovačević, predsjednik Odbora udruženja energetike i rudarstva Privredne komore Crne Gore i direktor kompanije Mezon.

“Prelazak na obnovljive izvore energije postao je imperativ širom svijeta. Radi se o trendu koji je izuzetno važan, čak ključan za opstanak naše planete i ne smije zaobići nijednu zemlju koja razmišlja o svojoj budućnosti”, rekao je Kovačević.

Crna Gora je dostigla nacionalni cilj za učešće obnovljivih u ukupnim izvorima energije, ali Kovačević ističe da je još jedna važna tema Termoelektrana Pljevlja, koja je veliki proizvođač električne energije i važan energetski subjekt.

“Ovo pitanje će zahtijevati vrijeme, sredstva i ozbiljno promišljanje, kako bi bilo riješeno na najbolji mogući način. Potrebno je naći balans između zahtjeva koje donosi energetska tranzicija s jedne i energetske stabilnosti i socijalnog momenta, s druge strane”, ocijenio je Kovačević.

Na pitanje šta vidi kao najveći izazov u energetskoj tranziciji, on kaže da su među ključnim upravljanje energijom proizvedenom iz obnovljivih izvora i njeno skladištenje.

“Teško je iskontrolisati količinu energije koju ćemo u sistem propustiti kroz solarne panele ili vjetroelektrane, a znamo da je svaki energetski sistem projektovan do određenih limita. Zbog toga smatram da, paralelno sa razvojem OIE, treba što prije raditi i na primjeni posebnih softverskih rješenja, uz pomoć kojih bi se prevazišao ovaj izazov i upravljalo tako proizvedenom energijom na jednostavan i predvidljiv način”, poručio je Kovačević.

Prema njegovim riječima, treba posebno voditi računa o kvalitetu opreme i uspostaviti standarde u toj oblasti, kako bi se spriječilo potencijalno “prljanje” mreže.

“Sve aktere čekaju velike promjene, jer nije dovoljno samo da ispunimo neku zadatu cifru. Cijeli sistem mora što prije početi i svoju unutrašnju pripremu za energetsku tranziciju”, smatra Kovačević, koji je pohvalio članstvo države Crne Gore u PPCA – Međunarodnom savezu država posvećenom prelasku na obnovljive izvore energije.

Osvrćući se na situaciju u sektoru energetike i rudarstva u Crnoj Gori Kovaćević ocjenjuje da je pandemija danijela snažan cjenovni, a potom i šok na strani potražnje.

“U ovom sektoru prošle godine svjedočili smo stopiranju projekata i izostanku novih, te smanjenju broja zaposlenih u situaciji usporene ukupne ekonomske aktivnosti. Smatram da se sada nalazimo u okviru kada počinje postupan oporavak, jer je potražnja ponovo prisutna”, rekao je Kovačević.

On je naveo da će stabilizacija cijena biti jedan od ključnih izazova za sektor u narednom periodu, te da će i udvostručene cijene dozvola za emisiju CO2 na evropskom tržištu takođe imati određene implikacije na sektor.

“Evropska unija u svojim razvojnim dokumentima prepoznala je zelenu ekonomiju kao jedan od vektora rasta i mehanizama za prevazilaženje negativnih ekonomskih posljedica COVID-19. U ovome vidim šansu za sektor, koju treba pametno iskoristiti, posebno u dijelu korišćenja finansijskih sredstava koje obezbjeđuje EU”, poručio je Kovačević.

On je naveo da će Odbor udruženja energetike i rudarstva, zajedno sa predstavnicima uključenih subjekata, u narednom periodu raditi na iznalaženju novih pravaca razvoja ovih sektora i prilagođavanju novoj realnosti, koju nam je nametnula pandemija.