Prosječna plata u Rudniku uglja (RUP) je 695 eura, ali zarade zaposlenih u kabinetu izvršnog direktora znatno su iznad tog prosjeka, dok su plate radnika u proizvodnji ispod prosjeka. Osim plata direktora, koje su iznad prosjeka, u Rudniku je broj zaposlenih u kabinetu izvršnog direktora Slavoljuba Popadića znatno veći od očekivanog broja. Tačnije, u kabinetu izvršnog direktora zaposleno je 31 lice, među kojima je sedam direktora, dva upravnika, te brojni savjetnici. Kada se tome doda sedam članova odbora direktora, dolazi se do cifre od 38 osoba koje su u Rudniku zaposlene na menadžerskim pozicijama. Ovi podaci su navedeni u studiji Deloita, a informacije su im dostavili iz Rudnika.
Za „Dan“ su, međutim, saopštili drugačije podatke u vezi sa brojem članova menadžmenta.
Menadžment Rudnika uglja broji ukupno devet članova, od kojih je sedam direktora i dva upravnika. Prosječna zarada menadžmenta nije javni podatak – kazali su nam iz Rudnika.
Nisu željeli da saopšte druge podatke u vezi sa zaradama u preduzeću.
U pokušaju da dođemo do podataka, nezvanično smo saznali da vozači dampera, kamiona i bagera imaju platu 600 eura. Radnici u održavanju imaju znatno niže plate, kao i radnici koji su uposleni u prometu, odnosno na prodaji uglja.
Prosjek, naravno, dižu direktorske plate i zarade savjetnika. Prema pouzdanim informacijama „Dana“, svi zaposleni u kabinetu Popadića, kao i sedam članova borda, primaju preko hiljadu eura, što je ukupno 38 lica.
S obzirom na to da od Rudnika uglja nismo dobili odgovore na pitanja koliko iznose zarade članova borda i kabineta Popadića, prekontrolisali smo javno objavljene podatke. Član borda direktora Munir Redžović, po osnovu radnog angažovanja u Rudniku uglja ima platu 1.207 eura, dok po osnovu članstva u bordu prima 1.389 eura, što je ukupno 2.596 eura. Nešto manje prima član borda Zoran Gospić, koji po osnovu rada u Rudniku uglja ima 994 eura, a kao član borda 1.388 eura. Gospić prima ukupno 2.382 eura. Da su njihove plate prilično visoke i mnogo veće nego radnicima, doznali smo i po imovinskom kartonu bivšeg odbornika DPS-a i sadašnjeg člana menadžmenta zaduženog za investicije Dana Čamdžića, čija je zarada 1.900 eura. Da i savjetnici imaju visoku zaradu, vidi se po plati Zorana Vlahovića, savjetnika za bezbjednost, inače bivšeg načelnika kolašinske policije, koji na mjesečnom nivou prima 1.100 eura.
Kada su u pitanju zarade u Rudniku uglja ne treba zaboraviti da su se zaposleni proteklih godina, od vremena dolaska Vladana Dubljevića na čelo borda direktora i Slavoljuba Popadića na mjesto izvršnog direktora, konstantno žalili na smanjenje plata. Radnici su u brojnim saopštenjima tvrdili da su im plate smanjene i po dvjesta eura. Prije dolaska pomenutih direktora na čelne pozicije, prosjek plata je bio oko 600 eura. Sada kada je prosjek plata 695 eura, postavlja se pitanje kako je moguće da su plate zaposlenih smanjene, a da se prosjek zarada povećao. Očigledno je preveliki broj ljudi u kabinetu Popadića podigao prosjek zarada u Rudniku.
Pročitajte još