Prašina truje i guši, a rješenja ni na vidiku

    6 godina pre 105 pregleda Izvor: vijesti.me

Vjetar podiže prašinu sa deponije pepela i šljake Maljevac i raznosi je po okolnim naseljima i selima. Pljevljaci navikli na svakojake nedaće ćute i trpe. Iz Elektroprivrede Crne Gore poru-čuju da će deponija biti sanirana do 2024. godine, ali se o mjerama trenutne zaštite zdravlja građana Pljevalja ne izjašnjavaju. Iz ekoloških organizacija tvrde da će sa prvim jačim vjetrovi-ma ponoviti ekološki incidenti iz prošle godine i pozivaju ekološkog inspektora da izađe na teren. Ekolozi naglašavaju da se ne može čekati završetak odlaganja pepela i šljake na deponiju da bi se okolina zaštitila od veoma opasnih materija koje vjetrovi raznose po okolnim naseljima i selima.

  • Uporedo sa projektom ekološke rekonstrukcije prvog bloka Termoelektrane „Pljevlja”, realizovaće se i projekat prve fazne rekultivacije deponije pepela i šljake na Maljevcu, za koju će EPCG izdvojiti oko 19 miliona eura. Projekat rekultivacije deponije na Maljevcu na koju se odlaže pepeo i šljaka iz TE „Pljevlja” treba da se realizuje u periodu od 2018. do 2024. godine, do kada EPCG planira da koristi tu lokaciju. Kompletan trošak rekultivacije snosiće EPCG. Dio novca za ovaj projekat, oko četiri miliona eura, biće obezbijeđen iz kredita Svjetske banke shodno Ugovoru o korišćenju sredstava koji je potpisan između MORT-a, MF-a i EPCG. Planirano je da radovi koji se finansiraju iz kredita Svjetske banke budu realizovani tokom 2019. i

2020. godine (zaključno sa junom 2020. godin) U okviru ovog dijela radova biće realizovane remedijacija kasete dva deponije, remedijacija četvrte i pete stepenice brane, izmještanje Pale-škog potoka, izgradnja novog drenažnog taložnika, izgradnja sistema za tretman procijednih voda. Rekultivacija kasete jedan, rekultivacija kasete tri i ostale mjere zaštite voda i zemljišta biće realizovane iz sredstava EPCG, fazno do 2024. shodno dinamici predviđenoj tehničkom dokumentacijom – saopšteno je iz Elektroprivrede Crne Gore. Ipak, iz EPCG nijesu odgvorili na naše pitanje šta će uraditi da spriječi ekološke incidente tokom proljetnjih i ljetnih mjeseci ove godine?

Iz Elektroprivrede nijesu odgovorili ni na naše pitanje dali je zbog prošlogodišnjih ekoloških incidenata, zbog neadekvatne zaštite neko u Elektroprivredi pozvan na odgovornost. Iz ove kompanije su, umjesto davanja odgovora na postavljena pitanja, poručili da će „rekultivacija deponije obuhvatiti formiranje stabilnog eko sistema, ozelenjavanje degradirane površine koja ima prije svega ulogu zaštite životne sredine, a istovremeno doprinosi ljepšem izgledu okoline i boljoj mikroklimi područja”.

Za predstavnike NVO „Breznica“ koji su prošle sedmice pozvali ekološkog inspektora i Elektroprivredu da reaguju jer na deponiji Maljevac ne postoji adekvatna zaštita od prašine, stav EPCG je neprihvatljiv. Iz „Breznice” poručuju da se ne može čekati još šest godina da se rekultiviše deponija, već da se mora iznaći rješenje za trenutnu zaštitu od prašine.

  • Svjesni smo da vodeno ogledalo, koje je bilo potrebno da se formira na Maljevcu, sada nije moguće formirati, jer su na deponiji pepla i šljake stvorene neravnine koje se ne mogu pokriti vodenim ogledalom. Međutim, mora se iznaći rješenje da se spriječe ekološki incidenti. S druge strane ova deponija je formirana kao divlja bez odobrenja, pa Elektroprivreda Crne Gore snosi odgovornost za sve prestupe koji su tamo urađeni – podvlači izvršni direktor NVO „Breznica“ Milorad Mitrović.

On navodi da prašina sa Maljevca praktično, svakodnevno ubija stanovništvo u selu Zbljevo, selima Kalušići i Ljuća, ali i u naseljima Komini i djelom u naseljima Ševari i Radosavac. On naglašava da su stanovnici navedenih sela i naselja, u prvom redu zbog Maljevca, izloženi obolijevanju od najtežih i neizliječivih boolesti.

  • Treba poći na seoska groblja i vidjeti kako se polako prosjek godina preminulih osoba iz godine u godinu smanjuje. Ti ljudi su umrli i oboljeli od teških bolesti prouzrokovnih upravo brojnim zagađenjima, a među najvećim zagađivačem životne sredine upravo se nalazi Termoelektrana i njena deponija Maljevac. Prema tome, nema čekanja do 2024. godine, već ekološki inspektor mora natjerati Elektroprivredu da što prije reaguje. U suprotnom imaćemo sugrđane koji će obolijevati od teških bolesti jer kada udišete pepeo od sagorelog uglja, čemu se dru-gom možete nadati – podvlači Mitrović.

Deponija Maljevac formirana je sa početkom rada Termoelektrane, ali je poslednjih deset godina njen nivo podignut mimo svih očekivanja, tako da ona više nije u udolini Paleškog potoka, već je postala uzvišenje koje dodatno zatvara pljevaljsku kotlinu.B. Je.

Predviđeno ozelenjavanje deponije

– Za ozelenjavanje površina na deponiji „Maljevac” primjeniće se biološka metoda rekultivacije i to sjetva trave po platoima kaseta i kosinama, sadnja žbunastog rastinja i drvenastih bilja-ka (lišćara i četinara) po obodu platoa kaseta i sadnja drvenastih biljaka i žbunastog rastinja (lišćara i četinara) po mozaičnom rasporedu po platou kasete. Nakon završene rekultivacije pro-stor će biti u potpuno uklopljen u ambijent, pošumljen odgovarajućom visokom i niskom vegetacijom odabranih sorti za ovo podneblje. Ovim projektom predviđen je niz mjera zaštite va-zduha, zemljišta i vode i planirano je da se uradi automatski sistem orošavanja, koji će, uz pumpno postrojenje, spriječiti eventualno prašenje do potpunog zatvaranja deponij – saopštavaju iz Elrektroprivrede Crne Gore.