Danas su Pljevlja po ko zna koji put sa pojavom vjetra izložena prašini sa deponija jalovine, šljake i pepela koje nastaju kao posledice rada pojedinih privrednih subjekata. Iako mjerna stanica u Pljevljima danima unazad pokazuje rezultate u zakonskim granicama posebno kad su u pitanju praškaste PM10 čestice, svi građani na svojim balkonima, prozorima kao i automobilima mogu golim okom uočiti naslage prašine. Dovoljno je pogledati dijagrame sa mjerne stanice u Pljevljima i sa mjernih uređaja Ekološke organizacije „Green Home“ u blizini TE Pljevlja i uočiti diametralno suprotne vrijednosti koje ako su tačne mogu veoma zabrinuti građane Pljevalja.
Mjerna stanica u gradu(Pljevlja) i mjerna stanica Green Homa blizu Termoelektrane. Na prvom vrijednosti PM 10 manje od 30 a na drugom skoro 300. 30+x =300 x=?
Takođe je lako uočiti golim okom naslage prašine koje vjetar donosi sa deponije Maljevac što se jasno vidi i na fotografiji. Očito je da nadležni republički organi malo čine da zaštite zdravlje građana Pljevalja od nesavjesnog rada pojedinih pravnih subjekata.
Nepostojanje vodenog ogledala na čitavoj površini deponije posebno u sušnom periodu redovno pogoršava ekološku i zdravstvenu situaciju u Pljevljima, a da država iako je po Ustavu i domaćim i međunarodnim zakonima obavezna ništa ne čini da zaštiti vlastite građane. Nikoga od nadležnih ne zabrinjava ni sve veći broj oboljelih od najtežih bolesti u gradu. Očito je da su Pljevljaci kolateralna šteta i da država ne želi da izdvoji novac koji je potreban za što hitnije saniranje ekološke katastrofe u Pljevljima.
Pročitajte još