Različite pozicije Crne Gore i Hrvatske u odnosu na određena pitanja, uključujući i školski brod “Jadran” ponovljenje su tokom posjete hrvatskog ministra vanjskih i evropskih poslova, ali to ne smije biti razlog da se o tome ne razgovara.
Tako su iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP) odgovorili na pitanja “Vijesti” smatraju li ponašanje hrvatskog ministra vanjskih i evropskih poslova Gordana Grlić-Radmana, kao gosta Crne Gore primjerenim, odnosno zašto crnogoski ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović nije regovao na njegovu više puta ponovljenu tvrdnju da je “Jadran” hrvatski školski brod.
Ibrahimović je 13. januara u Baru na školskom brodu Mornarice Vojske Crne Gore, jedrenjaku “Jadran” ugostio Grlić-Radmana koji je ovdje boravio povodom Dana hrvatskog naroda u Crnoj Gori.
Sa Grlić-Radmanom je na brodu “Jadran” bio i državni sekretar u Ministarstvu odbrane Hrvatske Tomislav Galić, koji je u Crnu Goru došao kao izaslanik Ivana Anušića, potpredsjednika Vlade i ministra odbrane Hrvatske.
Grlić-Radman je boravak na “Jadranu” nazvao istorijskim i novinarima nakon sastanka sa Ibrahimovićem kazao da je “to hrvatski školski brod”.
“U Hrvatskoj smatramo da je ‘Jadran’ hrvatski školski brod. Budući da je bio upisan u matičnu luku Split i da je ovdje bio poslat na remont i više nikad nije vraćen u matičnu luku Split. Brod ‘Jadran’ je otvoreno pitanje”, kazao je tom prilikom hrvatski šef diplomatije, a njegov crnogorski kolega nije reagovao.
Grlić-Radman je istog dana na društvenoj mreži X objavio fotografiju na pramcu “Jadrana”, uz poruku:
“Nakon 34 godine obišli smo hrvatski brod ‘Jadran’, vjerujem kao prvi korak prema njegovom povratku u matičnu luku Split.”
On je 13. januara uveče na svečanoj akademiji povodom Dana hrvatskog naroda u Crnoj Gori u Tivtu, tezu da je “Jadran” hrvatski školski brod ponovio pet puta.
“Smatramo da je on hrvatski školski brod jer 1991. ovdje došao na remont, kao što je dolazio i svih prijašnjih giodina na remont pa bi se onda vratio kamo? U svoju matičnu luku. A koja je to matična luka? Split. Međutim, on se 1991. nije vratio…”, rekao je Grlić-Radman.
On je dodao da dvije strane o tome razgovaraju i nada se da će to riješiti “jer hrvatski školski brod je više od simbola”.
“Najgore je nešto prepustiti zaboravu. Nije neprijateljstvo najveće samo zaborav, nego i strah – strah zatajiti nešto što je tvoje, zatajiti vlastito ime, to ne smijemo nikad”, kazao je Grlić-Radman, obraćajući se publici u kojoj je bio i Ibrahimović.
Crnogorske vlasti tvrde da brod ne pripada Hrvatskoj, pozivajući se na Sporazum o pitanjima sukcesije SFRJ, prema kojem “imovina SFRJ prelazi na državu sukcesora na čijoj se teritoriji nalazila kad je ova proglasila nezavisnost”.
Iz MVP su podsjetili da su oba ministra najavila bilateralne političke konsultacije na nivou državnih sekretara 27. januara, što je, kako kažu, dodatna potvrda posvećenosti jačanju odnosa između dvije države, imajući u vidu da su posljednje konsultacije bile prije skoro pet godina – u martu 2020.
Političke konsultacije biće održane u Hrvatskoj, a iz MVP-a nisu mogli da saopšte ko će činiti crnogorsku delegaciju, kao ni koje će tačke od više otvorenih pitanja biti na dnevnom redu.
Hrvatska je prije nekoliko mjeseci zvaničnoj Podgorici poslala tzv. non pejper sa pobrojanih desetak neriješenih otvorenih pitanja između dvije države, među kojima su razgraničenja na moru, vlasništvo nad brodom “Jadran”, plaćanje odštete logorašima u Morinju, promjena naziva gradskog bazena u Kotoru…
Zagreb je krajem prošle godine blokirao zatvaranje jednog pregovaračkog poglavlja u pristupanju Crne Gore EU (poglavlje 31 – spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika).
Ministarstvo odbrane priprema detaljnu informaciju o brodu
Iz Ministarstva odbrane Crne Gore “Vijestima” su kazali da je stav tog resora i ministra Dragana Krapovića o školskom brodu ‘’Jadran’’ iznesen javno više puta i tu se “ništa nije i neće mijenjati”.
Dodali su da na zahtjev Ministarstva vanjskih poslova, pripremaju detaljnu informaciju o ‘’Jadranu’’, kao i detaljno uputstvo za potrebe bilateralnih konsultacija sa Hrvatima.
Pročitajte još