Povećan broj pacijenata sa virusnom upalom pluća

    2 sedmice pre 494 pregleda Izvor: pobjeda.me

Upodgoričkim domovima zdravlja povećan je broj pacijenata kod kojih je ustanovljeno da imaju virusnu upalu pluća. Najčešće prijavljuju simptome slične gripu ili prehladi, kao što su groznica, gubitak apetita, umor, mučnina, povraćanje, bol u grudima, dijareja, znojenje, kratak dah, bolovi u mišićima, zglobovima i glavobolja – kazala je za Pobjedu izabrani ljekar za odrasle, dr Ivana Novović.

Ona je pojasnila da toplo vrijeme pogoduje pojavi respiratornih infekcija te da je to uobičajena pojava za ovo doba godine.

Povećan je broj pacijenata sa respiratornim infekcijama virusnog porijekla, kaže ona, a virusna upala pluća javlja se u svim starosnim dobima, najčešće kod osoba slabijeg imuniteta i hroničnih bolesnika.

Najozbiljnija je, ističe dr Novović, po novorođenčad, malu djecu i ljude starije od 65 godina.

Pojašnjava da se virusna pneumonija liječi antiviroticima, ljekovima za snižavanje tjelesne temperature, ljekovima za kašalj i suplementima za jačanje imuniteta.

– Ponekad je potrebno duže vrijeme da bi se bolesnik oporavio od virusne upale pluća nego od bakterijske – objašnjava dr Novović.

Dodaje da tokom proljeća posebno treba raditi na jačanju imuniteta kako bi se izbjegle respiratorne i stomačne virusne infekcije.

– U toku proljeća imunitet se mora zaštititi tako što bi trebalo uzimati dosta tečnosti, zdravo se hraniti, izbjegavati refinisane šećere, kretati se, boraviti u prirodi kada nije intenzivno zračenje – kazala je dr Novović.

Istakla je i da kada su virusi u pitanju treba obratiti posebnu pažnju i javiti se ljekaru u slučaju da pacijent ima visoku temperaturu koja traje duže od tri-četiri dana.

– Upozoravajući simptomi su kašalj, kratak dah, groznica, preznojavanje i malaksalost, kao i bolovi u mišićima i zglobovima. Posebno treba da se jave ljakaru osobe sa oslabljenim imunitetom, hronični bolesnici i osobe oboljele od nekog oblika maligniteta – zaključila je dr Ivana Novović.