Iako je trenutno tri puta veća proizvodnja rude, kao i koncentrata rude, u Rudniku olova i cinka „Šuplja stijena“, broj radnika je manji tri puta, nego kada je ovaj Rudnik bio u državnom vlasništvu. Naime, u ovom Rudniku, koji je otvoren 2010. godine u okviru kompanije „Gradir Montenegro“, a čiji je kapital, 97, 5 procenata, u vlasništvu kompanije ZGH „Boleslav” iz Poljske, na kraju prošle godine je radilo 142 radnika. Tokom osamdesetih godina, kada je Rudnik radio u državnom vlasništvu, broj zaposlenih je bio 444.
Prema podacima iz osamdesetih godina, tačnije 1985. godine, u tadašnjem rudniku „Šuplja stijena“ ostvarena je proizvodnja od 184,2 hiljade tona rude. Od tog iznosa 26 hiljada tona rude je iskopano u jamskom dijelu Rudnika, dok je ostatak iskopan na kopu, gdje se i danas vrši eksploatacija rude. Te godine je u flotacionom sistemu proizvedeno 1,581 hiljadu tona koncentrata olova i 5,4 hiljada tona koncentrata cinka. Za narednu 1986. godinu, tadašnje poslovodstvo planiralo je proizvodnju od 175 hiljada tona rude, gdje je bio plan da se na kopu iskopa 160 hiljada, a iz jame 15 hiljada tona rude. Prema tim planovima bilo je planirano da se proizvede 4,65 hiljada tona koncentrata cinka i 1,2 hiljade tona koncentrata olova.
Kada je u pitanju proizvodnja iz prošle godine, ruda je kopana isključivo na površinskom kopu jer jamske proizvodnje uopšte nema. Ukupno je iskopano 530 hiljada tona rude, što je tri puta više nego 1985. Ili što je bilo planirano da se uradi u 1986. godini. Kada je u pitanju koncentrat, ukupno je proizvedeno 21 hiljadu tona koncentrata olova i cinka, što je opet tri puta više nego u osamdesetim godinama prošlog vijeka.
Da ovom Rudniku ide dobro, ali i da se iz poslovodstva ne osvrću na okolinu, vidi se po podacima da je u 2016. godini ostvarena vrijednost proizvodnje 12 miliona, a 2017. godine čak 17 miliona eura.
Naravno, Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“ je u periodu od 1954. pa do 1987. godine, kada je bio u državnom vlasništvu, izgradio dva naselja za stanovanje rudara. Stambeni objekti u naseljima Šula i Gradac svjedoče o tome, dok sadašnji Rudnik, koji je u privatnom vlasništvu, na prostoru gdje vrši eksploataciju rude ne investira u saobraćajnu ili neku drugu infrastrukturu. Vlasnici iz Poljske se isključivo bave eksploatacijom rudnih bogatstava.
Vrijedi napomenuti da je u 2016. godini broj zaposlenih u „Gradiru Montenegro“, odnosno u Rudniku „Šuplja stijena“ bio 143 lica, a da je na kraju 2017. godine bilo 142 radnika. Ova kompanija se nalazi na bijeloj listi crnogorske Poreske uprave, kao kompanija koja izmiruje uredno sve svoje poreske obaveze.
Pročitajte još