Poslovanje pljevaljskog Vodovoda otežano zbog duga od tri miliona

    3 godine pre 557 pregleda Izvor: dan.co.me

Hoće li pljevaljsko lokalno preduzeće „Vodovod“, čije su obaveze 30. aprila ove godine bile tri miliona eura, izbjeći uvođenje stečaja znaće se u narednom periodu. U Vodovodu, koji je prošlu godinu završio sa gubitkom od 270.000 eura, odnosno 76 hiljada više nego što je bio slučaj u 2019. godini, najveći su rashodi za isplate zarada. Na godišnjem nivou za neto zarade izdvaja se 614.000, a za doprinose 284.000 eura. Godišnji prihodi preduzeća u prošloj godini bili su 1,34 miliona ali su rashodi iznosili 1,61 milion. Najviše novca, čak 877 hiljada je naplaćeno od građana i to za račune za vodu. Od izvedenih radova obezbijeđeno je 299.000 eura. U prošloj godini u poređenju sa prethodnom prihodi su bili veći za 80 hiljada, ali su istovremeno i rashodi bili veći za 155 hiljada eura. Da bi se izbjegao stečaj i pogoršanje veoma teške situacije još u martu usvojen je plan reorganizacije preduzeća uz zabranu zapošljavanja novih lica, davanje sponzorstava, i maksimalne mjere štednje.

Lokalni parlament je usvojio program rada preduzeća za ovu godinu sa sanacionim planom i mi već radimo po njemu. Trenutno je stabilizovana situacija kada je u pitanju plaćanje obaveza po osnovu dugova za poreze i doprinose, kao i u slučaju obaveza prema dobavljačima, pa je izbjegnuta neprijatna situacija iz prethodnih mjeseci, kada su brojna potraživanja i prinudne naplate opterećivale rad preduzeća. Stanje je stabilizovano, ali postoje i dalje problemi zbog dugovanja. U prvih šest mjeseci ove godine smo poslovali u plusu 60 hiljada eura, a plan je da se u čitavoj godini posluje sa plusom od 90 hiljada eura – kazao je juče u izjavi vršilac dužnosti izvršnog direktora Veselin Sekulić.

On dodaje da će uskoro biti raspisan oglas za izbor izvršnog direktora, kao i za pojedine članove menadzmenta, koji su napustili preduzeće jer su otišli na neka druga radna mjesta van „Vodovoda“.

Trenutno imamo 111 radnika uposlenih na neodređeno i 15 radnika na određeno vrijeme – kazao je Sekulić.

Podsjećamo, preduzeće „Vodovod“ došlo je u tešku poziciju u martu nakon što je Uprava prihoda pokrenula naplatu dugovanja po osnovu poreza i doprinosa. Nakon Uprave prihoda u naplatu su krenuli i dobavljači, pa je menadzment na čelu sa sadašnjim v.d. direktora Veselinom Sekulićem ušao u poslove pravljenja sporazuma, kako ne bi došlo do potpune finansijske blokade preduzeća, odnosno do uvođenja stečaja, ali su velike finasijske obaveze od tri miliona eura i dalje prijetnja.

Sa gubicima poslovale i „Komunalne usluge“

Kada su u pitanju druga lokalna preduzeća, ona imaju neizmirene obaveze u iznosu od 6,7 miliona eura. U prošloj godini, pored „Vodovoda“, sa gubitkom je poslovalo preduzeće „Komunalne usluge“. U ovom preduzeću je u oktobru uveden i stečaj, ali je isto nakon usvojenog sanacionog plana iz istog izašlo. „Komunalne usluge“ su u prošloj godini ostvarile prihod od 241 hiljadu eura, dok je samo za plate bilo potrebno obezbjediti 288 hiljada. Prošlogodišnji gubitak je bio u iznosu od 90 hiljada eura.