Juče su u Skupštini Crne Gore na Odboru za zdravstvo, rad i socijalno staranje poslanici podržali izmjene Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju kojim se poslodavcima daje mogućnost da, ukoliko procijene, mogu inicirati provjeru opravdanosti izdavanja bolovanja. Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Anka Vukićević istakla je da je cilj da se Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju unaprijede određena prava osiguranih lica koja se finansiraju iz obaveznog osiguranja, kao i da se poveća efikasnost njegove primjene.
– Propisuje se još jedan djelotvoran mehanizam kontrole koji se tiče utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, dospjelost i zastarjelost naknada iz oblasti zdravstvenog osiguranja. Novina je i da se osiguranim licima obezbjeđuju ljekovi za liječenje rijetkih bolesti i nastavak terapije propisane tokom liječenja osiguranog lica u inostranstvu upućenog na liječenje u skladu sa procedurom, a koji se ne nalaze na osnovnoj i doplatnoj listi ljekova. Takođe, omogućava se naknada troškova u punom iznosu za nabavku ljekova sa osnovne liste u apotekama sa kojima Fond nije zaključio ugovor, ili medicinsko-tehničkih pomagala sa liste koje se propisuje sa liste ako se ne mogu obezbijediti kod davalaca usluga. Predlogom zakona se propisuje da ako postoji sumnja da izabrani tim ili doktor u skladu sa procedurom nije utvrdio privremenu spriječnost za rad, Fond može na zahtjev poslodavca ili po službenoj dužnosti pokrenuti postupak za provjeru bolovanja u roku od 30 dana. Ukoliko je bolovanje utvrdila nadležna Ljekarska komisija, poslodavac može podnijeti zahtjev ministarstvu za pokretanje postupka za provjeru osnova privremnu sprijčenost za rad. Za svaku provjeru bolovanja formira se posebna komisija koju čine doktori medicine rada i specijalisti određenih oblasti u zavisnosti od bolesti i povrede – ističe Vukićevićeva.
Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša se zapitao da ako poslodavac traži preispitivanje nečijeg bolovanja, ko snosi troškove za rad te komisije. Vukićevićeva je odgovorila da će troškove rada komisije snositi taj koji traži kontrolu opravdanosti izdavanja bolovanja.
– Što se tiče usklađivanja zakona sa zakonom o zajednici osoba istog pola, usklađeno je više članova za porodice osoba istog pola – kazala je Vukićevićeva.
Poslanik DPS-a Jevto Eraković je rekao da je trenutno najveći problem što ustanove nemaju osnovnih antibiotika i ljekova za liječenje zaraženih.
– Bilo bi nam veoma važno da dobijemo informaicju i da li ta institucija ima dugovanja prema dobavljačima. Koliko se kasni sa uplatama za medikamente jer brzo dolazimo u situciju da nećemo imati mogućnost da obezbijedimo osnovno liječenje? Što se tiče terapije koju koriste oboljeli koji su liječeni van države, dužni smo da im obezbijedimo refundaciju. Moramo biti posebno obazrivi prema kontroli bolovanja. Poslodavac da traži superviziju ljekarskih komisija, kako bi se sačuvali prava pacijenata i integritet doktora – istakao je Eraković.
On je kazao da tek za godinu možemo da ostvarimo kolektivni imunitet jer tek sad imamo 35 odsto kompletno vakcinisanih.
– Nakon kršenja mjera i uništavanja vakcina, sada smo u situaciji da još nemamo zaštićeno stanovništvo. Situacija je katastrofalna, ljudi umiru, mi smo crna tačka Evrope – kaže Eraković.
Pročitajte još