Posle praznika sanacija nove gradske fontane, koja trenutno nije u funkciji

    3 godine pre 752 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Na fotografijama koje je Redakciji portala poslao Milorad Mitrović, direktor ekološkog društva „Breznica“, jasno se vidi da su neki objekti koji su prethodnih godina rađeni u organizaciji i izdvajanjem novca iz opštinskog budzeta počeli da pokazuju znake propadanja.

To se po dostupnoj fotografiji odnosi na novu gradsku fontanu na centralnog gradskom trgu, koja je puštena u rad u julu 2019. godine. Da li je problem u slabom izvođenju radova, lošem kvalitetu ugrađenog materijala ili ekstremnim zimskim uslovima u Pljevljima, može se samo nagađati, ali je očigledno da je za kratko vrijeme od svog puštanja u rad, često bila van funkcije. Ono što je evidentno je da će se morati izdvajati nova novčana sredstva za sanaciju, jer gradska fontana trenutno nije u funkciji.

Redakcija portala je od nadležnih u opštini Pljevlja dobila informaciju da će posle praznika početi sanacija gradske fontane, koja je posle samo nekoliko godina rada počela pokazivati znake propadanja. Za njenu sanaciju umjesto keramičkih pločica biće ugrađeno rizlo sa mermernom otkapnicom. Za izvođenje radova i odabir izvođača neće biti potrebno raspisivanje tendera, jer se radi o poslovima koji ne zahtjevaju velika materijalna izdvajanja.

Odluka da se prilikom izgradnje fontane koriste keramičke pločice očigledno se pokazala u potpunosti pogrešna, jer su posle kratkog perioda počele propadati, što je bilo i za očekivati kad se zna da su bile izložene stalnom prisustvu vode i djelovanju ekstremnih zimskih uslova.

Stara fontana služila je građanima na trgu „13. Јul“ neprekidno sedam decenija bez prekida u svim vremenskim prilikama, ali je za materijal korišćeno brušeno rizlo u nekoliko boja. Uz to ovaj materijal se pokazao izuzetno trajan. Kada se ugradi, traje decenijama, čak i vekovima, što se pokazalo tačnim kroz postojanost stare fontane. Rizlo je zdrav i ekološki materijal. U njegovom sastavu nema hemikalija opasnih po ljudsko zdravlje.

Stara fontana izrađena je 1950. godine na inicijativu predsjednika Pljevaljskog sreza. Zadatak je povjeren Todoru Bojoviću, nasljedniku Maksima Bojovića i drugih brojnih neimara iz ove porodice, koji su gradili i rekonstruisali najznačajnije zgrade i mostove ovog kraja.

Sve ove karakteristike i iskustvo u izboru materijala za staru fontanu moglo je poslužiti da se prilikom izgradnje nove fontane izabere materijal otporan na vlagu i loše vremenske uslove. Nažalost nije, pa će uz ogromna materijalna sredstva koja su već uložena za izgradnju fontane, biti potrebno izdvajanje novih novčanih sredstava za njenu adaptaciju.

Iz opštinske kase zvanično je za izgradnju fontane na centralnom gradskom Trgu „13. Јul“ potrošeno 100 hiljada eura, ali ona je često imala probleme u radu. Dešavalo se da voda iz fontane kvasi i dobar dio pločnika na trgu zbog kvara na slavinama. U poslednje dvije godine fontana više nije radila nego što je bila u funkciji. Fontana ranijih godina nije radila tokom zimskog perioda , odnosno usled činjenice da su zime veoma duge i da je neophodno fontanu čuvati i sačuvati od niskih temperatura.

Nadležna opštinska komisija je još 2013. godine odlučila da centralni pljevaljski trg krasi fontana “Diatreta”. Autori pobjedničkog rada, u konkurenciji osam pristiglih na konkurs su bili arhitekte Tamara Manojlović i Nebojša Stanković.

Jedan od opredjeljujućih faktora za izbor je i asocijacija fontane na prepoznatljivi arheološki nalaz, čuvenu „Diatretu“, iz rimskog naselja Municipium „S“, kod Pljevalja.

Gradnja fontane na Trgu „13. Јul „počela je 2015. godine. Izgradnju su pratili brojni problemi, posebno kada je u pitanju napuštanje izvođača radova. Prvobitna firma, koja je uzela posao, zbog neslaganja sa tadašnjim opštinskim rukovodstvom napustila je radilište.

Iz lokalne uprave su potom raspisali novi javni poziv, ali se na taj niko od graditelja nije javljao. Bilo je slučajeva da se izvođač radova javi, a da se potom ne pojavi na radilištu.

Nakon nekoliko godina na javni poziv se javila pljevaljska firma „Ving“, koja je posao dovela do kraja. Na kraju kada je posao završen izgradnja ove fontane je koštala oko 100 hiljada eura, što je znatno više nego što je bilo obećanje na početku radova.Ostaje da se nadamo da će posle sanacije, gradska fontana raditi bez prekida u radu i da neće biti potrebno izdvajati nova sredstva za njenu sanaciju.