Poslanici raspravljali o kaznama za nepoštovanje državnih simbola

    5 godina pre 573 pregleda Izvor: antenam.net

Počela je nova sjednica Parlamenta raspravom o zakonu o isticanju nacionalnih simbola. Sjednici ne prisutvuju poslanici DF-a kojima je izrečena zabrana prisustva u narendih 15 dana zbog sinoćnjeg incidenta. 

Izmjenama zakona o javnom redu i miru kažnjavaće se neustajanje na himnu

Ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić je rekao da je Crna Gora sinoć odgovorila da nasilje i govor mržnje ne mogu nadjačati zajediništvo i mir. Potom je saopštio detalje izmjena zakona o javnom redu i miru.

“Izmjenama je predviđeno sankcionisanje između ostalog kada sjednjem ili na drugi način neko ne oda himni, a zaprijećena je novčana kazna“, rekao je Nuhodžić. Dodao je da misli da su našli mjeru za tu vrstu povrede ugleda državnih simbola.

Nezavisni poslanik Neđeljko Rudović je rekao da će Crna Gora biti jedina zemlja u regionu koja ima propisanu kaznu za neustajanje na himnu.

“Ugled državnih simbola se ne može štititi kaznenim odredbama“, smatra Rudović. On je pitao i da li će policajci morati sada da prate sve svadbe u Crnoj Gori i kažanjavaju ako se ističu zastave drugih država.

“Prema uporednim iskustvima, u Francuskoj svako ko vrijeđa himnu ili zastavu kazniće se do 7000 eura, u Njemačkoj je predviđena i kazna zatvora do 3 godine“, rekao je ministar Nuhodžić. 

Genci Nimanbegu iz Force je rekao da su i policajci i sudije pali na ispitu kažnjavajući upotrebu nacionalnih simbola, u konkretnom slučaju albanske zastave.

“Mi smo predložili da se briše član koji predviđa kažnjavanje pojedinca koji koristi zastavu druge države. Bitno je da će ovaj zakon po njegovom usvajanju onemogućiti da se ljudi kažanjavaju zbog toga. Kada je riječ o himni, država treba da pokaže demokratski kapacitet, i da ne bude pod uticajem sile, nego pod uticajem slobode“, dodao je Nimanbegu. 

Poslanici podržavaju zakon o isticanju nacionalnih simbola

Ministar za ljudska i manjinska prava Mehmed Zenka predstavljajući zakonski predlog, rekao je da se zakonom definiše izbor i upotreba nacionalnih simbola, ali se jasno definiše i kada je njihova upotreba zabranjena. 

“Ovim se jača vrijednost mutinacionalne Crne Gore. Usvajanje zakona bi učvrstilo sva pozitivna dostignuća koja je Crna Gora u zadnje dvije decenije postigla u ovoj oblasti. Ovim se pokazuje da je Crna Gora građanska država koja je jedna kuća za sve nas“, rekao je Zenka.

Radule Novović iz DPS-a je rekao da dalje možemo ići zajedno, a ne jedni pored drugih i podsjetio na aktivnosti Vlade koje se odnose na podršku manjinskim pravima.

“Jasno će se precizirati korišćenje nacionalnih simbola“, rekao je Novović.

Poslanik LP-a Andrija Popović je rekao da je ovo pitanje često izazivalo polemike u parlamentu.

“Postoji građanski crnogorski nacionalni identitet. To je tako uređeno u velikim evropskim državama, koje su na taj način iako heterogene po porijeklu izgradile jedinstveni identitet. U tom svijetlu treba gledati i na ovaj predlog zakona“, rekao je Popović.

On je podsjetio da je prije jednog vijeka u Crnoj gori pod sličnim simbolima svaki narod bio priohvaćen.

“Odredbe su toliko flekisibilne da se i na ustanovama u mjestu sa brojnim nacionalnim manjinama mogu isticati nacionalni simboli“, napomenuo je Popović.

On je najavio amandman koji bi predvidio da se nacionalni simboli moraju razlikovati od simbola drugih država.

Genci Nimanbegu iz Force je naveo da nacionalni simboli predstavljaju dio osnovnih ljudskih prava.

“Moramo graditi društvo tolerancije. U nijednoj državi EU se niko ne kažnjava zbog upotrebe zastave, jer je to osnovno ljudsko pravo. Mi već dvije godine čekamo da ovo dođe na dnevni red. Kao mjera kompromisa ovaj zakon je dobar“, kazao je Nimanbegu.

On je ocijenio nedopustivim kažnjavanje zbog upotrebe albanskih nacionalnih simbola.

“Uzmite zastavu bilo kog kluba, niko vam neće ružnu riječ, ali šta bi se desilo da neko uzme nacionalnu azstavu i prošeta nekom drugom sredinom. Zbog toga nije lako donijeti zakone i uvažiti sve građanske principe. Apelujem  da podržimo ovaj zakon“, rekao je Hlail Duković iz DPS-a.

Njegov partijski kolega Predrag Sekulić kaže da rješenja koresponediraju sa onim što je evropska praksa.

“Ovo pitanje je na ovim prostorima izazivalo razne kontroverze, ali na sreću tradicija Crne Gore je nešto drugačija“, dodao je Sekulić i podsjetio da je Crna Gora jedina ex-yu država jedina čiju su nezavisnost podržale manjinske zajednice.

Adrijan Vuksanović iz HGI-a je rekao da je ovo zakonsko rješenje veliki iskorak naprijed, te će ga podržati. 

Zakon je podržao i Ervin Ibrahimovioć iz BS-a.

“Ovo je rješenje koje nas upućuje na upotrebu, ali i upozorava na zlupotrebu nacionalnih simbola“, rekao je Ibrahimović.