Popović: Na Cetinju korišten vojni eksploziv dometa do 60m; Rakočević: Targetirane osobe često bez mogućnosti da prežive napad

    7 meseci pre 426 pregleda Izvor: gradski.me

Za obračune klanova se u većini slučajeva koriste vojni eksplozivi, koji su velike razorne moći. U konkretnom radi se o modifikovanom vojnom eksplozivnom sredstvu, koje je predviđeno za ratna dejstva i kojem je izvršena prenamjena, ocijenio je vještak iz oblasti zaštite od požara, eksplozija i drugih sredstava Radovan Popović.

On je, u izjavi za Gradski portal, kazao da su takva eksplozivna sredstva veoma opasna po živote građana jer ih je teško uočiti.

„Uglavnom su to sredstva koja su zaostala iz ratnih dejstava, kojima su kriminalci došli u posjed. Oni ih modifikuju, preprave za svoje potrebe i tako koriste. Teško ih je uočiti jer su vješto kamuflirana, tako da je teško preventivno djelovati“, objašnjava Popović.

Tako improvizovana sredstva, dodaje, nijesu uvijek bezbjedna ni za same počinioce.

„Ukoliko je u pitanju nestručno rukovanje takve naprave se mogu aktivirati i tokom samog procesa postavljanja ili tokom modifikacije. Sve zavisi ko rukuje sa takvim napravama i o kakvim se sredstvima radi“, navodi Popović.

Podsjeća da je razorna moć ovakvih eksplozivnh naprava ogromna, a raspon dejstva zavisi od vrste eksploziva koji se koristi.

„U konkretnom slučaju taj raspon iznosi od 40 do 60 metara i to uvijek podrazumijeva mogućnost slučajnih žrtava. Do sada je u kriminalnim obračunima taj procenat bio manji, međutim, ovaj slučaj razumljivo podiže paniku i strah građana jer se desio na javnom mjestu u vrijeme kada je veliki broj ljudi na ulici“, zaključuje Popović.

Rakočević: Događaj na Cetinju predstavlja ozbijan alarm za sve državne organe

Jučerašnji događaj na Cetinju predstavlja ozbijan alarm za sve državne organe da se konačno ozbiljnije pozabave ovom problematikom. Ovako stravičan zločin da se desi u crnogorskoj prijestonici a da prije toga nemamo informacije kako bi se on osujetio – nedopustivo je, ocijenio je kriminolog Velimir Rakočević za Gradski portal.

Govoreći o načinu na koji je izveden tragičan događaj na Cetinju, Rakočević ističe da ne raspolaže informacijama o vrsti eksploziva, ali da je izvjesno da se radi o eksplozivu velike razorne moći.

„Obično se za ovakve namjere koriste plastični eksplozivi TNT i slično, što ukazuje na činjenicu da se radi o osobama koje su posebno obučene za ovakve namjene. Kod kriminalnih grupa često srijećemo ovakav način izvršenja jer je bezbjedan za učinioce, to rade sa propisne distance čime se smanjuje mogućnost pronalaženja tragova, a smrtonosan je za žrtve, odnosno mete“, objašnjava Rakočević.

Dodaje da vrlo često imamo situacije da su targetirane osobe gotovo bez mogućnosti da prežive ovakav napad i ističe da je potrebno da svi relevantni činioci u društvu daju svoj doprinos kako bi se prventivno djelovalo.

„Ne samo profesionalcima već je i prosječnim građanima bilo jasno, imajući u vidu kompletan prethodni tok događaja, da će doći do eskalacije nasilja, što se i desilo. Problem je što je veliki broj bezbjednosno interesantnih lica, odnosno pripadnika ovih klanova, izašao iz pritvora jer sudovi nijesu uspjeli da u roku od tri godine donesu prvostepenu presudu“, napominje Rakočević.

Suštinski problemi u sudstvu i tužilaštvu, kako naglašava, ogledaju se u činjenici da nema dovoljno kapaciteta da se slučajevi završe u zakonom predviđenom roku.

„Potpuna je prebukiranost i u najtežim predmetima iz oblasti urgentnog kriminaliteta. Imamo veliki broj predmeta a mali broj sudija koji fizički ne mogu da postignu efikasnost. Čak i da nijedan nov predmet ne bude u narednih deset godina, opet bi bilo nemoguće donijeti presude za sve postojeće predmete“, objašnjava Rakočević.

Sa druge strane, kako navodi, bezbjednosni sektor Crne Gore je prilično ranjiv.

„Imamo velike deficijencije u smislu nedovoljne kadrovske popunjenosti: nedostaje nam oko 1.500 policajaca, sa tendencijom da će taj broj biti znatno veći za samo godinu dana, kad cijela jedna generacija ode u penzju, te da nijesmo u stanju da to teritorijalno, linijski a ni objektno pokrivamo. Jasno je da izostaje kontrola, naročito kada su u pitanju bezbjednosno interesantna lica, i da je ovo što se dogodilo očekivano“, naglašava Rakočević.