Cetinjanin, čiju je fotografiju policija javno objavila i poslala medijima dovodeći ga u vezu sa ubistvom sugrađanina Andrije Gazivode, sam se javio policiji kada je saznao da se nalazi na snimku. On ni na koji način nije povezan sa ubistvom Gazivode, zbog čega se policija izvinila zbog greške.
To je naveo Savjet za građansku kontrolu rada policije koji je provjerio postupanje policijskih službenika Odjeljenja bezbjednosti (OB) Cetinje i Uprave policije povodom poziva javnosti da pomogne identifikaciju osumnjičenog.
Uprava policije je, podsjećamo, nakon identifikacije otkonila sumnje da građanin sa snimka ima veze sa ubistvom.
Savjet je konstatovao da je građanin u potpunosti sarađivao sa policijom kojoj se samostalno javio pošto je saznao da se nalazi na snimku i fotografijama kojima je javnost pozvana da pomogne prepoznavanje.
“Savjet je iskazao razumijevanje prema emotivnom stanju građanina i njegove porodice i obaviješten je da njihov integritet i dostojanstvo nijesu ugroženi. Savjet iskazuje zahvalnost na njegovom odgovornom građanskom odnosu i pomoći koju je pružio kako bi se sve provjere i aktivnosti policije sprovele brzo i efikasno”, navodi predsjednik Savjeta Aleksandar Saša Zeković.
Načelnik Odjeljenja bezbjednosti (OB) Cetinje Igor Popović sa starješinama razgovarao je sa građaninom i njegovom porodicom.
“Tom prilikom je uputio izvinjenje u ime Uprave policije koje je i prihvaćeno”, ističe Zeković.
Savjet je obaviješten da građanin, niti članovi njegove porodice, nijesu imali primjedbi na postupanje policijskih službenika i zadovoljni su napustili službene prostorije policije.
“Savjet je svjestan da je događaj zahtijevao hitnost u postupanju a ova metoda se u praksi svih policija pokazuje prilično uspješnom”, navodi Zeković.
Dodaje da je Savjet konstatovao da Zakon o unutrašnjim poslovima daje ovlašćenje policiji, da u cilju utvrđivanja identiteta objavi crtež, snimak ili opis lica ako zakonom nije drugačije propisano.
Takođe, Savjet podsjeća da Zakon o krivičnom postupku policiji daje pravo, uz saglasnost državnog tužioca, da javno objavi fotografiju.
“To je u konkretnom slučaju ispoštovano”, ističe Zeković.
Savjet je preporučio Upravi policije, da zbog ovog konkretnog događaja, ne odustaje od javnog objavljivanja snimaka i fotografija kada postoji sigurna procjena da će to pomoći rasvjetljivanje krivičnog djela, ali da je neophodno ispoljiti pažljiv i oprezan pristup koji treba biti zasnovan na kvalitetnoj analizi i uz puno iscrpljivanje operativnih aktivnosti, koje su naročito lakše izvodljive u manjim sredinama.
Pročitajte još