Polazak u školu odgođen za 217 prvaka

    6 meseci pre 424 pregleda Izvor: pobjeda.me

Foto: Pixabay –

Prema najnovijim statističkim podacima Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, smanjuje se broj djece koja ne upisuju na vrijeme prvi razred osnovne škole, pa je u odnosu na 2023. godinu, kada je ovaj brojka iznosila 628, ove godine od ukupno prijavljenih 7.113 djece upis odgođen za njih 217.

Kako su naveli iz ovog vladinog resora, za 111 djece upis je odložen na prijedlog roditelja, za 83 na osnovu mišljenja nadležne zdravstvene ustanove, a za njih 23 na osnovu mišljenja komisije za upis u školu.

Najčešći razlozi odlaganja, kako je saopšteno Pobjedi, su nedovoljna spremnost i emocionalna, intelektualna, socijalna nezrelost djeteta za polazak u školu, kao i usljed zdravstvenih problema djeteta.

Pedagoškinja Ana Lalović, koja radi u nikšićkoj Osnovnoj školi ,,Olga Golović“, u komisiji je koja upisuje djecu u prvi razred. U razgovoru za Pobjedu, Lalović je istakla da je jedan od glavnih razloga odlaganja za polazak u prvi razred sve veći broj djece sa govorno-jezičkim smetnjama.

– Roditeljima se sugeriše da povedu dijete kod logopeda, a i da kod kuće primjenjuju to što im sugeriše stručno lice. Najveća greška je što se na vrijeme ne krene sa tretmanima jer bi se do polaska u školu uz odgovoran odnos i rad moglo dosta napredovati – kazala je Lalović.

Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija u ranijem razgovoru za Pobjedu istakli su da je sve veći broj djece kojima je potreban rad sa logopedom kako bi savladali govorne smetnje.

– Nažalost, to je uticaj sve veće upotrebe mobilnih telefona, tableta, kao i sjedenje ispred TV ekrana. Naše preporuke su da se smanji upotreba tih uređaja i da se uvodi interakcija sa djecom. veoma je bitno uključiti stručne službe, posebno u radu sa predškolcima, vrtićima gdje one postoje – rekli su iz Ministarstva tada.

Pedagoškinja Lalović ispričala je da je dugogodišnje iskustvo rada u školi pokazalo da zavisno od godine do godine uvijek ima odlaganja upisa u prvi razred i to za četiri do pet učenika, ali da su to uvijek opravdani razlozi.

– Početak školovanja se može odložiti uz molbu roditelja, na prijedlog psihologa ili pedagoga nakon testiranja ili ukoliko se nešto uoči tokom sistematskog pregleda što se i naznači u potvrdi koja se donosi prilikom zakazivanja testiranja – rekla je Ana Lalović.

Dodaje da je bilo slučajeva djece koja su rođena krajem decembra, koje je trebalo dodatno podsticati i motivisati za rad i sticanje radnih navika.

– U svemu tome je bitno da se roditelji konsultuju sa zaposlenim u školi i u saradnji sa stručnom službom procijene šta je u najboljem interesu djeteta – zaključila je Lalović.

Takođe, stručnjaci su kroz testiranje primjećivali i da djeca imaju najčešće problem sa grafo -motorikom. Ne umiju da drže pravilno olovku, te ne vuku linije kako treba.

Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija naglasili su da roditelji ne mogu samoinicijativno da odluče da se dijete ne upiše u školu.

– U skladu sa odredbama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, djetetu se može odložiti početak školovanja za jednu školsku godinu ako se utvrdi da dijete nije spremno za polazak u školu, na prijedlog komisije ili roditelja. Prilikom upisa u prvi razred obavlja se testiranje kroz razgovor sa psihologom ili pedagogom. Roditelj ne može samoinicijativno odlučiti da se dijete ne upiše u školu, već o tome, ukoliko postoji konkretan razlog, mišljenje daje komisija za upis djece u školu – pojasnili su iz vladinog resora kojim rukovodi Anđela Jakšić-Stojanović.