Некада се пјевало „По Таслиџи пала магла, поваздан поваздан…“.Данас у трећем миленијуму и 21.вијеку, кад су Пљевља постала „индустријски центар Црне Горе“ по граду и околним селима пада прашина. Довољно је да дуне мало јачи јужни вјетар, па да се, доминантно, са депоније пепела и шљаке на Маљевцу, а богами и са Јагњила и копова Рудника угља дигну облаци прашине који притискају град, а првенствено села око Маљевца: Збљево, Комине, Видре, Калушиће, Радосавац и Жидовиће. Данас је трећи дан како је ситуација неподношљива, али узалуд реагује еколошко друштво Брезница и господин Митровић, узалуд вапаји самосталног савјетника у Служби са заштиту животне средине у Пљевљима господина Васа Кнежевића и њихове тврдње како на депонији Маљевац не постоји, по закону обавезно, водено огледало.
Из Електропривреде саопштавају да је ситуација на депонији у „границама дозвољеног“, да водено огледало постоји и да се прилагођава потреби површине депоније. И још кажу да у овом моменту немају званичних доказа о било каквим штетама које проузрокује депонија. А мора им се вјеровати јер они из Никшића боље виде него сељани Збљева поред чијих кућа се налази депонија, и грађани Пљеваља који већ данима удишу прашину. Званичних доказа нема, нити их може бити, кад се актуелни режим побринуо да сједиште еколошког инспектора не буду Пљевља, већ неки други градови у којима нема загађења. Па док еколошки инспектор стигне у Пљевља много ће мутне воде протећи Ћехотином и Везишницом, јужни вјетар ће стати, па ће се прашина слећи, и све ће појести велика подгоричка маца.
- све је са Термоелектраном Пљевља од почетка било незаконито. Од тога, да приликом изградње нису испоштовани урбанистичко технички услови постављени још далеке
1974. године. Потом је депонија пепела и шљаке изграђена на Маљевцу без грађевинске дозволе, а четврта и пета етажа без било какве дозволе. Старији Пљевљаци се још увијек сјећају црних сњегова када је Термоелектрана радила са филтером на димњаку, који није функционисао. Узалуд су еколози Пљеваља деценијама протествовали због тога што је Везишница постала мртва ријека, као и Ћехотина низводно од ушћа Везишнице.
Нема никакве сумње да се овај проблем не може ријешити док се не промјени однарођена власт у Црној Гори. Грађани Пљеваља и сељани из угрожених села морају да се усправе и кажу доста, и овој власти, и њеним назови еколошким институцијама. Каква заштита Пљеваља и брига о сјеверу Црне Горе, много је важније скинути посланички имунитет Небојши Медојевићу и тиме омогућити његово хапшење.
„Жари пали удбински диздаре, ред ће доћи и на твоје дворе“.
- Пљевљима, 30.06.2017.год.
ПОКРЕТ ЗА ПЉЕВЉА
Pročitajte još